W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Strategia Karpacka zacieśni współpracę między krajami regionu

12.05.2021

Strategia Karpacka ma szansę stać się piątą strategią makroregionalną Unii Europejskiej. To ważny element europejskiej współpracy terytorialnej. O postępach w pracach nad przygotowywaniem strategii rozmawiała z uczestnikami seminarium, zorganizowanego przez zarząd Województwa Podkarpackiego oraz Dom Polski Wschodniej w Brukseli, wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Kolaż dwóch zdjęć. Na dużym zdjęciu sal z monitorami na statywach i kamerzyści. Na małym wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak przed monitorem.

Karpaty mają ogromny potencjał, który dzięki współpracy ponad granicami państw, możemy lepiej wykorzystać. Potrzebujemy wspólnej wizji, ram strategicznych i jasno zdefiniowanych celów dla współpracy karpackiej

- mówiła wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Polska zainicjowała  prace nad projektem strategii w 2016 roku i uzyskała poparcie krajów regionu, które podpisały Deklarację Karpacką. Pozwoliło to na rozpoczęcie prac nad przygotowaniem makroregionalnej strategii dla Karpat na forum UE.  W dalszej perspektywie pomoże to w stworzeniu konkretnych programów i projektów rozwojowych dla tych terenów.

Wiceminister podkreśliła, że Polska podjęła już wiele kroków na rzecz powstania Strategii Karpackiej.

Aby ułatwić i przyspieszyć ten proces powołaliśmy Karpacką Radę Wykonawczą. Celem Rady jest wniesienie tematu strategii makroregionalnej dla Karpat na agendę Rady UE oraz jednogłośne jej poparcie przez wszystkie kraje karpackie

– dodała Jarosińska-Jedynak.

Idea działania Rady jest taka, że każdy kraj w swoim zakresie i na różnych płaszczyznach lobbuje za przyjęciem strategii, tak żeby wspólnymi siłami uzyskać efekt kuli śniegowej i zdobywać coraz to nowych zwolenników.

Wiceminister podkreślała, że warunkiem podejmowania dalszych kroków jest zaangażowanie wszystkich rządów z naszego makroregionu i poparcie Strategii na Radzie UE.

Strategia Karpacka potrzebuje dalszego lobbingu i poparcia – współpracy ministrów spraw zagranicznych, rozmów na szczeblu rządowym – co jest warunkiem do jej utworzenia

– mówiła wiceszefowa resortu funduszy i polityki regionalnej.

{"register":{"columns":[]}}