Światowe Forum Miejskie – szansa na międzynarodową promocję polskich firm
10.02.2022
W czerwcu w Katowicach odbędzie się 11. sesja Światowego Forum Miejskiego (WUF11). To największe i najważniejsze wydarzenie poświęcone polityce miejskiej, które jest organizowane pod egidą ONZ. WUF11 to szansa na zaprezentowaniu światu gospodarczych walorów naszego kraju oraz promocję polskich firm. Dlatego Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR), we współpracy z United Nations Global Compact Network Poland, w prace przygotowawcze do WUF11 włączyło przedsiębiorców. Dziś pod przewodnictwem wiceminister Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak odbyło się pierwsze spotkania Rady Biznesowej przy Pełnomocniku Rządu do spraw przygotowania Światowego Forum Miejskiego w Katowicach.
Chcemy wykorzystać skalę i międzynarodowy charakter imprezy. Będziemy promować nie tylko transformację polskich miast, ale również gospodarcze walory naszego kraju. Liczymy, że pozwoli to wzmocnić pozycję Polski oraz notowania polskich firm na rynkach zagranicznych
– powiedział minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.
Rada Biznesowa została powołana na prośbę Pełnomocnika Rządu do spraw przygotowania Światowego Forum Miejskiego w Katowicach – wiceminister Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak. Celem Rady jest między innymi pomoc w zaangażowaniu biznesu w przygotowanie Światowego Forum Miejskiego oraz stworzenie rekomendacji dla miast w drodze do transformacji klimatycznej w kontekście WUF11. Pracę Rady będzie koordynował Kamil Wyszkowski, dyrektor wykonawczy United Nations Global Compact Network Poland.
Światowe Forum Miejskie to szansa na promocję polskich firm. W Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej przygotowaliśmy specjalne projekty i narzędzia dla przedsiębiorców, którzy chcą promować się podczas WUF11
– wskazała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, która pełni też funkcję Pełnomocnika Rządu do spraw przygotowania Światowego Forum Miejskiego.
Jak poinformowała wiceszefowa MFiPR zaangażowanie biznesu w Światowe Forum Miejskie może przybrać różne formy. Przedsiębiorcy mogą zaangażować się w WUF11 w następującej formie:
1) Wydarzenia w ramach programu głównego WUF 11:
Możliwość organizacji spotkania w formule:
- Networking event
Networking ma na celu nawiązywanie współpracy, wymianę wiedzy i umiejętności. Niezależny panel powinien być związany z tematem wiodącym i tematami szczegółowymi WUF11.
- Training event
Szkolenia będą okazją dla uczestników do zdobycia praktycznych umiejętności i wiedzy na temat zagadnień związanych z tematem WUF11 z naciskiem na równość miejską, zielony rozwój, odporność miejską i innowacje, które wspierają wdrażanie Nowej Agendy Miejskiej i osiąganie Celów Zrównoważonego Rozwoju.
- SDGs in Action event
Poprzez serię wydarzeń SGDs in Action UN-Habitat chciałoby zachęcić do dyskusji na temat wdrażania Celów Zrównoważonego Rozwoju na poziomie lokalnym, w szczególności poprzez współpracę w pięciu dziedzinach: kultury, gospodarki, społeczeństwa, środowiska i zarządzania.
- Stoisko lub wystawa na WUF EXPO
Możliwość zaprezentowania swoich osiągnięć i rozwiązań, a także pokazania, w jaki sposób miasta mogą rozwiązać problemy mieszkalnictwa, transportu, energii i dostępności. Zgłoszenia na powierzchnie wystawiennicze są dostępne poprzez osobiste profile po rejestracji online na platformie WUF11. Po otrzymaniu potwierdzenia rejestracji można zarezerwować powierzchnię wystawienniczą w imieniu swojej organizacji.
Więcej informacji dla zainteresowanych wymienionymi aktywnościami znajduje się na stronie WUF11, prowadzonej przez UN Habitat. Na stronie odbywa się także rejestracja na WUF11.
2) Wydarzenia w ramach programu koordynowanego przez MFiPR we współpracy z Instytutem Rozwoju Miast i Regionów (IRMiR) oraz Urzędem Miasta Katowice
- Blok wydarzeń poświęconych europejskiemu wymiarowi urbanizacji w kontekście globalnych wyzwań (tzw. ścieżka europejska)
Ścieżka realizowana jest przez MFiPR oraz Instytut Rozwoju Miast i Regionów (IRMiR); zorganizowanych zostanie łącznie 16 paneli, w 4 blokach tematycznych: 1) Miasto Zielone, 2) Miasto Sprawiedliwe i Inkluzywne, Zrównoważona Mobilność Miejska, 4) Przystępne Mieszkania. W ramach każdego bloku tematycznego organizowane są cztery sesje (w formacie panelu dyskusyjnego, wystąpień w formule TED lub innym), których organizatorami są wiodące instytucje/organizacje z krajów europejskich, będące podmiotami aktywnie działającymi na rzecz transformacji miast na różnych poziomach: europejskim, krajowym, miejskim oraz na gruncie trzeciego sektora, nauki i biznesu. Więcej informacji: wuf11@irmir.pl
- "WUF w Twoim mieście"
Organizacja wydarzenia w ramach koordynowanej przez IRMiR inicjatywy „WUF w Twoim mieście”. Zainteresowane podmioty mogą zorganizować przez cały 2022 rok (także online) wydarzenia związane z tematyką WUF11 i uzyskać certyfikat wydarzenia towarzyszącego WUF11 – szczegóły na stronie IRMiR.
- Możliwość sponsorowania niektórych działań realizowanych podczas WUF11 na terenie Katowic, w szczególności w zakresie tzw. Miasteczka Młodych
Szczegóły będzie przedstawiało miasto Katowice. Kontakt: wuf11@katowice.eu.
O WUF 11
Światowe Forum Miejskie to największe na świecie wydarzenie poświęcone rozwojowi miast. Wydarzenie odbywa się co dwa lata. Pierwsza edycja odbyła się w 2002 roku w Nairobi. Dotychczas forum gościło m.in. w Vancouver, Kuala Lumpur czy Abu Dhabi i gromadziło od kilku do nawet 20 tysięcy uczestników z całego świata. Pomysłodawcą i głównym organizatorem WUF jest UN-Habitat, czyli Program Narodów Zjednoczonych ds. Osiedli Ludzkich.
Gospodarzami, a zarazem współorganizatorami 11. sesji WUF będą Polska i Katowice. Po raz pierwszy wydarzenie odbędzie się w Europie Środkowo-Wschodniej.
WUF11 rozpocznie się 26, a zakończy 30 czerwca 2022 roku. Całe wydarzenie odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Hasło polskiej edycji WUF brzmi: „Zmieniamy nasze miasta dla lepszej przyszłości”.
Partnerami wydarzenia po stronie polskiej, którzy wspierają organizatorów, są Instytut Rozwoju Miast i Regionów oraz Rada Młodych WUF11.