Światowe Forum Zarządzania Internetem IGF2021 w Katowicach
07.12.2021
Katowice są dziś światową stolicą cyberbezpieczeństwa. Szczyt Cyfrowy ONZ – Forum Zarządzania Internetem – IGF, to międzynarodowa inicjatywa ONZ, której celem jest inicjowanie i ułatwianie globalnej dyskusji o rozwoju Internetu oraz o najbardziej aktualnych i palących zjawiskach związanych z jego funkcjonowaniem. Biorą w nim udział głowy państw z całego świata, przedstawiciele biznesu – w tym największych i najbardziej znanych firm internetowych z różnych kontynentów, działacze organizacji pozarządowych i środowiska naukowego – teoretycy i praktycy. W uroczystym otwarciu wydarzenia wraz z premierem Mateuszem Morawieckim uczestniczył minister Grzegorz Puda.
Stajemy się dzisiaj członkami jednej, wielkiej, globalnej społeczności internetowej, która może być przyczyną znakomitego rozwoju, ale jednocześnie może stanowić pewnego rodzaju pułapkę i zagrożenie
– podkreślał podczas otwarcia premier Mateusz Morawiecki.
Wydarzenie, które odbywa się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach w dniach 6-10 grudnia 2021 r. otworzył Sekretarz Generalny ONZ António Guterres oraz Sekretarz Generalny Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego Houlin Zhao.
Minister Grzegorz Puda zwrócił uwagę na wsparcie cyfryzacji przez MFiPR ze środków krajowych i Funduszy Europejskich oraz przygotowania do Światowego Forum Miejskiego w Katowicach.
To nie przypadek, że IGF2021 odbywa się w Katowicach. To miasto, które stawia na innowacje i jest gospodarzem wielu ważnych, międzynarodowych spotkań. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej wspiera innowacje, badania i rozwój między innymi w ramach programu Polska Cyfrowa. Katowice są jednym z europejskich centrów nowych technologii. Wkrótce będą gospodarzem Światowego Forum Miejskiego WUF11
– ocenia minister Grzegorz Puda, który uczestniczył w ceremonii otwarcia IGF2021.
Przez pięć dni kilka tysięcy osób z całego globu będzie dyskutować o możliwościach i wyzwaniach stawianych przez Internet, a także sposobach pełnego wykorzystania jego potencjału. Dyskusja będzie dotyczyła najważniejszych i najbardziej aktualnych tematów związanych z Internetem.
6 grudnia br. w ramach tzw. dnia „0” Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zorganizowało panel dyskusyjny „Cyberbezpieczne miasta przyszłości” z udziałem wiceminister Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak. W debacie wzięli udział eksperci, przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, przedstawiciele miast europejskich, a także instytucji międzynarodowych (Agencji Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa oraz UN-Habitat). Dodatkowo na wspólnym stoisku MFiPR i miasta Katowice jest promowane Światowe Forum Miejskie w 2022 r. w Katowicach.
Udział Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej promuje 11 sesję Sesji Światowego Forum Miejskiego w Katowicach. Podczas przyszłorocznego spotkania chcemy mocno zaakcentować kwestie smart city.
Jestem przekonany, że już w czerwcu przyszłego roku, podczas World Urban Forum, zobaczymy ciekawe rozwiązania technologiczne zwiększające inteligencję miast
– dodał Grzegorz Puda.
Idea smart city jest związana z konkurencyjną gospodarką, zrównoważonym wykorzystaniem zasobów, wysokiej jakości kapitałem społecznym oraz inteligentnym zarządzaniem publicznym.