Szanse i wyzwania dla Sanoka
22.10.2021
Fundusze Europejskie w nowym budżecie UE dla miasta, ekotransport i rozwój branży motoryzacyjnej, a także inspiracje dla młodych przedsiębiorców - wokół tych zagadnień toczyły się dyskusje podczas II Sanockiego Forum Gospodarczego. W dwudniowym wydarzeniu, służącemu wymianie doświadczeń pomiędzy samorządem, przedsiębiorcami, a środowiskiem naukowym, uczestniczyła wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Nadal nie wiemy, jak będzie wyglądał świat po pandemii. Jednak już dzisiaj planując przyszłość powinniśmy koncentrować się nie tylko na wzroście gospodarczym, ale również na budowaniu odporności poszczególnych sektorów na potencjalne kryzysy
– mówiła wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak otwierając Forum.
Perspektywa finansowa szansą dla miasta Sanoka
Wydarzenie było okazją do rozmów między innymi o zmianach, jakie nastąpiły w gospodarce nie tylko w skali makro, ale również na poziomie miasta Sanoka. Sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) uczestniczyła w dyskusji w panelu „Perspektywa finansowa szansą dla miasta Sanoka”.
Wiceminister przypomniała, że Fundusze Europejskie na lata 2021-2027 to 72,2 miliarda euro z polityki spójności oraz 3,8 mld euro środków z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Łącznie to 76 miliardów euro, które zainwestujemy w innowacje, przedsiębiorczość, cyfryzację, infrastrukturę, ochronę środowiska, energetykę, edukację i sprawy społeczne.
Samorządy są kluczowym partnerem dla rządu w prowadzeniu polityki rozwoju i pozostaną głównym beneficjentem Funduszy Europejskich w nowym budżecie UE. Nowa perspektywa finansowa to nowe możliwości realizacji ważnych inwestycji w samorządach
– mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Wiceszefowa resortu funduszy i polityki regionalnej zaznaczyła, że samorządy będą mogły korzystać z polityki spójności, jak dotychczas z krajowych i regionalnych programów.
Przygotowanie programów jest już w większości bardzo zaawansowane. Zakończenie prac przewidujemy do końca 2021 roku
- wyjaśniła M. Jarosińska-Jedynak.
Sekretarz stanu w MFiPR wspomniała również o pracach nad nowelizacją Krajowej Polityki Miejskiej.
W tworzonym obecnie dokumencie nowej Krajowej Polityki Miejskiej kładziemy nacisk na rozwiązania, które przyczyniają się do prowadzenia racjonalnej gospodarki zasobami naturalnymi oraz zwiększenia roli środowiska przyrodniczego w niwelowaniu skutków przemian klimatycznych. Będziemy też umożliwiać zmiany zachowań transportowych oraz tworzyć przyjazne warunki do życia
- wymieniała Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Laureaci skutecznej współpracy
Sanockie Forum Gospodarcze ma za zadanie przełamywać bariery między samorządem, nauką i biznesem. Służą temu również wyróżnienia przyznawane przedsiębiorcom i liderom dobrej współpracy na rzecz mieszkańców Sanoka. Wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak wzięła udział w gali nagród Sanockiego Forum Gospodarczego.
Podkarpacka Dolina Wodorowa
Pierwszy dzień Sanockiego Forum Gospodarczego zakończyła prezentacja pierwszego polskiego autobusu wodorowego wyprodukowanego w Autosanie. To kolejny autobus w ofercie spółki zasilanym przez paliwa alternatywne. Dołączył do produkowanych już seryjnie niskoemisyjnych pojazdów gazowych i zeroemisyjnych elektrycznych.
Rozwijaj biznes w Sanoku
Ważną częścią wydarzenia była strefa wystawiennicza, udostępniona drugiego dnia Forum. Była ona okazją do przybliżania działalności regionalnych przedsiębiorców i nawiązywania relacji biznesowych.
Sanockie Forum Gospodarcze sprzyja budowaniu klimatu gospodarczego. Zachęcam do zwiedzenia stoisk
- mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak otwierając część wystawienniczą Forum.