Szeroki dialog się opłaca – wiceminister Buda o konsultacjach KPO
13.04.2021
W trakcie konsultacji społecznych Krajowego Planu Odbudowy (KPO) zgłoszonych zostało wiele uwag. Najwięcej komentarzy otrzymaliśmy od przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, partnerów społecznych i gospodarczych oraz od osób prywatnych. Wsłuchaliśmy się w te głosy. Dlatego są już decyzje o pierwszych zmianach w dokumencie – powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.
Wiceminister podkreślił, że prace nad Krajowym Planem Odbudowy trwają w sposób niezakłócony. Zgodnie z harmonogramem konsultacje społeczne dokumentu zakończyły się 2 kwietnia.
W ich wyniku zdecydowaliśmy, że zarówno przedstawiciele samorządów, jak i przedsiębiorców oraz trzeciego sektora, będą uczestniczyli w Komitecie Monitorującym wdrażanie KPO
– poinformował wiceminister Buda.
Spełniamy również postulat zwiększenia nakładów na rolnictwo
- dodał. Dodatkowe środki trafią m.in. na działania retencyjne na obszarach wiejskich oraz inwestycje związane ze skracaniem łańcucha dostaw w przetwórstwie rolno-spożywczym.
Uwzględnione zostały także uwagi dotyczące systemu ochrony zdrowia.
Ponad 800 mln euro ma zostać przeznaczonych na budowanie zasobu kadrowego służb medycznych
– powiedział wiceminister. Dodatkowe środki zostaną przekazane też na wsparcie i modernizację podmiotów leczniczych, łącznie będzie to 2,3 mld euro.
Wychodzimy również naprzeciw oczekiwaniom dużych miast. Rozszerzymy zakres inwestycji w zeroemisyjny tabor miejski o tramwaje. Zwiększymy – o 100 mln euro – środki na linie kolejowe
– wyjaśnił wiceminister Buda.
Analiza zgłoszonych 5,5 tys. uwag nadal trwa. Spodziewamy się zakończenia prac nad Krajowym Planem Odbudowy po 20 kwietnia, by móc przeprowadzić całą procedurę Komitetu Stałego Rady Ministrów i Rady Ministrów i do 30 kwietnia przedłożyć go Komisji Europejskiej.
Więcej o podsumowaniu konsultacji KPO