W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szybka pomoc dla młodych w kryzysach psychicznych

23.09.2020

W powiecie piaseczyńskim powstanie środowiskowe centrum zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży. Minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak podpisała umowę o dofinansowanie utworzenia placówki. Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie otrzyma prawie24 miliony złotych z funduszy unijnych na realizację przedsięwzięcia. Jedno takie centrum działa już w Warszawie, wkrótce powstaną kolejne.

Na scenie stoi grupa ludzi. Dwie z nich trzymają w rękach otwarte dokumenty. Za nimi na ekranie granatowe tło.

Pierwsze takie centrum dla dzieci i młodzieży powstało na warszawskich Bielanach i dzisiaj ma pod opieką około tysiąca pacjentów. Jego sukces i sposób pracy stał się inspiracją do wprowadzonej w zeszłym roku reformy psychiatrii dzieci i młodzieży. Dzisiaj dofinansowujemy utworzenie takiego centrum w powiecie piaseczyńskim – mówi minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Nowe centra opieki nad młodymi Polakami

Beneficjentem dofinansowanego projektu jest Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Partnerami uniwersytetu są Powiat Piaseczyński, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Tarczynie oraz Fundacja Pomóż Dorosnąć. Wartość całkowita inwestycji to 24 miliony złotych, w tym 23,4 miliona złotych to dofinansowanie UE.

Istotą projektu jest pomoc młodym osobom z problemami psychicznymi, nie tylko ambulatoryjna, czyli w przychodni, ale też w miejscu zamieszkania i szkole. Nie będzie to jedynie wsparcie medyczne – będą go udzielać między innymi psycholodzy i pracownicy pomocy społecznej. Pomocą, oprócz pacjenta, mogą być objęci także rodzina i rówieśnicy.   Chodzi o pomoc zintegrowaną, czyli taką, która obejmuje różne aspekty życia osób zmagających się z problemami psychicznymi i ich otoczenie.

Szybka diagnoza i natychmiastowe rozpoczęcie procesu zdrowienia ogranicza potrzebę hospitalizacji. Zapewnia też pacjentowi wyższy komfort przez oferowanie w jednym miejscu odpowiedniej dla niego terapii – dodaje minister.

W ramach zaplanowanych działań przewidziano również adaptację dwóch budynków w Piasecznie i w miejscowości Grzędy (gmina Tarczyn, powiat piaseczyński).

Zapewniam, że nie jest to nasza ostatnia inicjatywa w tym zakresie. Dostrzegamy sukces projektu na Bielanach oraz ogromne zapotrzebowanie na tego typu wsparcie, dlatego zdecydowaliśmy się przeznaczyć kolejne 90 milionów złotych na działania wspierające zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Do końca tego roku planujemy podpisać umowy na uruchomienie co najmniej 6 kolejnych takich ośrodków w całej Polsce – podsumowuje minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Modelowe rozwiązania

Fundusze Europejskie wspierają inicjatywy na rzecz osób z zaburzeniami i chorobami psychicznymi. Z Programu Wiedza Edukacja Rozwój finansowanych jest kilkanaście projektów o łącznej wartości około 200 milionów złotych, które testują różne modele wsparcia środowiskowego osób zdrowiejących.

Jedno z takich rozwiązań – Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży z warszawskich Bielan – stało się już standardem środowiskowej opieki psychiatrycznej i będzie wykorzystywane przez kolejne placówki.

Oprócz pomocy młodym osobom z zaburzeniami psychicznymi, ważną częścią działalności centrum jest profilaktyka zdrowia psychicznego. Prowadzone są warsztaty i szkolenia z zakresu zdrowia psychicznego dla uczniów i ich rodziców, nauczycieli i specjalistów szkolnych, a także lekarzy rodzinnych, strażników miejskich czy policjantów.

{"register":{"columns":[]}}