W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Towary pociągiem dotrą szybciej ze Śląska do Opolszczyzny

29.06.2021

Linia kolejowa na odcinku Toszek – Stare Koźle ponownie otwarta. Zmodernizowano ponad 38 kilometrów linii co przyczyni się między innymi do wzrostu prędkości pociągów towarowych, skrócenia czasu przejazdu i poprawy bezpieczeństwa. Inwestycja była realizowana przy wsparciu Funduszy Europejskich i pieniędzy krajowych.

Na grafice napis: "Prace modernizacyjne na linii kolejowej Toszek - Stare Koźle zakończone", poniżej wizualizacja linii kolejowych.

Z Funduszy Europejskich polska kolej otrzymała w latach 2014-2020 około 10,2 miliarda euro. Pieniądze z UE wspierają środki krajowe w realizacji wielu inwestycji, takich jak przebudowa linii kolejowych czy modernizacja dworców. Zakończone, przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej prace na linii Toszek – Stare Koźle, przyczynią się do usprawnienia działania całego transportu kolejowego w naszym kraju

– podkreśla wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemara Buda oraz dodaje

Odcinek Toszek – Stare Koźle ma kluczowe znaczenie dla towarowego ruchu kolejowego, w tym przewozu towarów w regionie i wywozu ładunków w kierunku portów w Szczecinie, Świnoujściu i Gdyni.

Projekt pod nazwą „Prace na liniach kolejowych numer 153, 199, 681, 682 oraz 872 na odcinku Toszek Północ – Rudziniec Gliwicki – Stare Koźle” uzyskał dofinansowanie z Funduszy Europejskich. Całkowita wartość projektu przekroczyła 326 milionów złotych, z czego ponad 169 milionów złotych to pieniądze z Unii Europejskiej pochodzące z Programu Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

Dzięki pracom wykonanym na liniach Toszek – Stare Koźle o około 46 minut skróci się czas przejazdu pociągów towarowych na tym odcinku. Zmodernizowane urządzenia sterowania ruchem kolejowym oraz wymienione przejazdy i rozjazdy sprawią, że inwestycja przyczyni się do zwiększenia dostępności transportu kolejowego oraz poprawy bezpieczeństwa w ruchu kolejowym.

Zrealizowana inwestycja przyczyni się także do lepszego połączenia portów lotniczych, ośrodków przemysłowych i gospodarczych z zapleczem gospodarczym w głębi kraju.

W ramach projektu zrealizowano prace na 38,8 kilometrach linii kolejowych, zmodernizowano wiele obiektów inżynieryjnych, w tym wiadukty, mosty i przepusty oraz 3 osobowe stacje kolejowe. 

{"register":{"columns":[]}}