Transformacja Polski w kierunku neutralności klimatycznej
02.09.2021
Europejski Zielony Ład zakłada redukcję emisji gazów cieplarnianych o 55% do 2030 roku, a do 2050 roku Europa ma stać się kontynentem neutralnym dla klimatu. Polska realizuje ambitne cele Komisji Europejskiej. Naszym priorytetem jest, aby ten proces odbywał się w sposób bezpieczny dla społeczeństwa i jednocześnie korzystny dla gospodarki – powiedział wiceminister Waldemar Buda na konferencji CYBERSEC CEE Regions & Cities w Krynicy Zdroju, 2 września 2021.
Celem Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji (FST) jest finansowanie działań służących łagodzeniu społecznych, gospodarczych i środowiskowych skutków zmian, jakie niesie ze sobą osiąganie celów neutralności klimatycznej.
Jednym z kluczowych obszarów w ramach wsparcia ze środków FST są inwestycje w nowoczesne technologie oraz w cyfryzację i automatyzację.
Chcielibyśmy, aby gospodarki polskich regionów węglowych w większym stopniu niż obecnie przestawiły się na badania i rozwój oraz wdrażanie zaawansowanych technologii w przedsiębiorstwach
– powiedział wiceminister Waldemar Buda.
Budżet FST w Polsce wyniesie 4,4 mld euro
– dodał wiceminister.
Z tej kwoty 247 mln euro otrzyma województwo małopolskie. W przypadku przedsięwzięć obejmujących kilka regionów oraz projektów pilotażowych zgodnych z Krajowym Planem Sprawiedliwej Transformacji, możliwe będzie skorzystanie z puli 564 mln euro przeznaczonych na tego rodzaju działania.
Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej połączył się zdalnie z uczestnikami Forum w Krynicy Zdroju i wziął udział w panel dyskusyjnym pn. „Fundusz Sprawiedliwej Transformacji – narzędzie do złagodzenia negatywnych skutków transformacji energetycznej”.