Trójmorze. Dalszy rozwój współpracy
18.02.2020
W czerwcu odbędzie się kolejny Szczyt Trójmorza. Dla Estonii, gospodarza tegorocznego spotkania państw zaangażowanych w inicjatywę, najważniejszym aspektem jest współpraca w zakresie cyfryzacji i cyberbezpieczeństwa. Z delegacją ministerstwa spraw zagranicznych Estonii o nadchodzącym wydarzeniu rozmawiała dzisiaj Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej.
Projekt Trójmorza to jedna z najważniejszych inicjatyw społeczno-gospodarczych w Środkowo-Wschodniej Europie. Inicjatywa odgrywa wielką rolę jako czynnik integrujący kraje naszego regionu. Jest też ważna dla Polski, postrzeganej jako lidera grupy. Celem inicjatywy jest promowanie dialogu oraz gospodarczej współpracy dla rozwoju infrastruktury w regionie struktury w obszarze produkcji energii, transportu oraz usług cyfrowych. Polska aktywnie uczestniczy we wszystkich działaniach związanych z inicjatywą.
Inicjatywa Trójmorza jest ważnym elementem kształtowania silniejszych powiązań infrastrukturalnych i ściślejszej współpracy międzyregionalnej w Europie. Przyczyni się ona do rozwoju całego regionu i wzrostu jego konkurencyjności – mówiła minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Na szybszym i bardziej zrównoważonym wzroście w regionie skorzystają wszyscy w Europie – dodała minister.
Podczas wizyty w Warszawie delegacja estońska spotkała się także z przedstawicielami ministerstwa spraw zagranicznych.
Trójmorze powstało w 2015 roku z inicjatywy prezydentów Polski i Chorwacji. Obecnie członkami grupy jest 12 państw między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym (Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry).Partnerami strategicznymi Inicjatywy są USA i Niemcy