W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Trzeba przyspieszyć realizację programów polityki spójności

27.02.2025

- Dotychczasowa, skuteczna realizacja programów regionalnych to najlepszy dowód na to, że decentralizacja unijnych środków ma sens. Do końca 2026 r. powinniśmy podpisać umowy z beneficjentami w sumie na ponad 8,2 mld euro, czyli ok. 35 mld zł. Jestem przekonany, że regiony sprostają temu wyzwaniu – powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski na Konwencie Marszałków Województw RP w Krakowie.

Siedem osób siedzi obok siebie przy drewnianym stole. Trzeci od lewej siedzi wiceminister Jacek Karnowski i mówi do mikrofonu.

W obecnej perspektywie finansowej na lata 2021-2027 dotychczasowy, uśredniony poziom kontraktacji, w programach krajowych i regionalnych jest podobny - wynosi 36 proc. dla 16 regionów i 37 proc. dla 6 programów krajowych. 

Ze względu na to, że rozliczanie perspektywy finansowej na lata 2021-2027 będzie o rok krótsze niż w poprzednich okresach programowania, czyli potrwa do 2029 r., środki z programów polityki spójności powinniśmy wydatkować sprawniej niż do tej pory. To wymaga zwiększonego  zaangażowania beneficjentów - w tym samorządów, przedsiębiorców i instytucji zarządzających

– podkreślił wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski podczas swojego wystąpienia na Konwencie Marszałków Województw RP. 

Wpływ na tempo realizacji unijnych programów regionalnych i krajowych będzie miał też zbliżający się przegląd śródokresowy, który stanowi szansę na wprowadzenie potrzebnych zmian. Zgodnie z rozporządzaniem ogólnym 2021/1060 programy muszą zostać przekazane do Komisji Europejskiej do końca marca br. Proces uzgodnień jest już mocno zaawansowany.

Skuteczna realizacja programów regionalnych jest najlepszą wizytówką decentralizacji środków UE. Podkreślamy to zarówno podczas rozmów z przedstawicielami Komisji Europejskiej jak również na forum Europejskiego Komitetu Regionów

– przyznał wiceminister Jacek Karnowski. 

Wiceszef MFiPR spotkał się również z prezydentem Krakowa Aleksandrem Miszalskim oraz jego zastępcami: Marią Klaman, Stanisławem Kracikiem i Stanisławem Mazurem. Rozmowa dotyczyła potencjalnych projektów, które mogłyby być realizowane z wykorzystaniem środków unijnych oraz w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.