W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Trzeci kwartał w niezłym tempie

29.11.2019

Wiele osób zdążyło już zapomnieć o ciepłych wakacyjnych miesiącach, ale my chcemy przypomnieć o nich dziś w kontekście danych, które opublikował Główny Urząd Statystyczny. W trzecim kwartale 2019 roku tempo wzrostu PKB wyniosło 3,9% rok do roku i – chociaż nadal utrzymywało się na bardzo dobrym poziomie – było nieznacznie niższe od prognoz i oczekiwań rynkowych.

Minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak

Dynamika rozwoju polskiej gospodarki w tym okresie była wyraźnie wyższa niż w 20 krajach Unii Europejskiej, dla których dostępne są porównywalne dane Eurostatu – podkreśla minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak i dodaje, że zgodnie z europejskimi szacunkami w ujęciu wyrównanym sezonowo tempo wzrostu PKB w Polsce wyniosło 4%. – To drugi najwyższy odczyt wśród krajów UE, lepszy wynik odnotowały tylko Węgry (4,8%) – przypomina minister. Nieznaczne obniżenie tempa wzrostu w III kwartale 2019 roku w porównaniu z drugim kwartałem 2019 roku wpisuje się w obserwowany od III kwartału 2018 roku trend łagodnego spowolnienia tempa wzrostu polskiego PKB.

Zgodnie z informacjami podanymi przez GUS za wzrost gospodarczy w III kwartale bieżącego roku odpowiadały konsumpcja, inwestycje i eksport netto. 

Zwracam uwagę na ten ostatni czynnik, który odpowiadał za blisko 1 punkt procentowy dodatniego wkładu mimo niekorzystnej sytuacji w otoczeniu zewnętrznym polskiej gospodarki. Jego dodatnia wartość oznacza, że nasza  gospodarka nie jest aż tak wrażliwa  na gorszą sytuację gospodarczą u naszych sąsiadów – zaznacza Jarosińska-Jedynak.

Niezmiennie głównym motorem wzrostu gospodarczego pozostaje konsumpcja, chociaż jej tempo wzrostu zmalało w porównaniu do dwóch pierwszych kwartałów 2019 roku. W przypadku gospodarstw domowych odnotowano spowolnienie tempa wzrostu spożycia do 3,9% rok do roku. Dla porównania w drugim kwartale 2019 roku wyniosło ono 4,4%. 

Ten wynik może zaskakiwać, ponieważ jednocześnie statystyki wskazywały na bardzo dobrą sytuację na rynku pracy oraz utrzymujące się stosunkowo pozytywne odczyty koniunktury konsumenckiej. Stąd można zgodzić się z ekspertami, którzy przewidują, że ta sytuacja wynika z coraz wyższego zaspokojenia potrzeb Polaków i ich większej chęci do zamiany postaw konsumpcyjnych na oszczędzanie – komentuje szefowa resortu funduszy i polityki regionalnej. 

Ponadto zgodnie z przewidywaniami w III kwartale 2019 roku zmniejszyło się tempo wzrostu nakładów brutto na środki trwałe. Wzrosły one o 4,7% rok do roku, przy czym w II kwartale tego roku ich wzrost wyniósł 9,1%.

Zakładamy, że to chwilowa obniżka tempa przyrostu inwestycji. Dane płynące z zagranicy sygnalizują delikatne odbicie koniunktury, liczymy, że podobne odczyty powtórzą się w kolejnych kwartałach – podsumowuje Jarosińska-Jedynak.

Jakie są widoki na przyszłość? Analitycy przewidują, że tempo wzrostu w IV kwartale 2019 roku będzie zbliżone do odnotowanego w III kwartale, a w całym 2019 roku wzrost gospodarczy wyniesie między 4 a 4,2%.
 

{"register":{"columns":[]}}