W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Tydzień Kultury Beskidzkiej - góralki i górale zapraszają na swoje święto

19.07.2022

Zbliża się 59. Tydzień Kultury Beskidzkiej (TKB), jeden z największych festiwali folklorystycznych w Europie. Od 30 lipca przez dziewięć dni w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim, Oświęcimiu i innych miastach wystąpi 90 zespołów folklorystycznych, kapel, śpiewaków i instrumentalistów ludowych z Polski i zagranicy. W konferencji zapowiadającej wydarzenie wziął udział minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

Tydzień Kultury Beskidzkiej - góralki i górale zapraszają na swoje święto

Na przełomie lipca i sierpnia w Polsce odbędzie się największa folklorystyczna impreza w Europie o blisko 60-letniej tradycji. Do Wisły, Szczyrku, Żywca, Makowa Podhalańskiego, Oświęcimia, Ujsoł, Jabłonkowa oraz Istebnej przybędą tysiące górali, aby wspólnie świętować podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej. To znakomita okazja zarówno dla naszych rodaków jak też dla turystów z całego świata do zapoznania się z niezwykle bogatą kulturą, wyjątkową tradycją oraz od setek lat kultywowanymi i przenoszonymi z pokolenia na pokolenie zwyczajami i opowieściami ludzi, którzy zamieszkują jeden z najpiękniejszych regionów naszego kraju i całego Starego Kontynentu

– powiedział minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

Choć Tydzień Kultury Beskidzkiej to impreza ukazująca przede wszystkim bogactwo beskidzkiej kultury ludowej, w wydarzeniu uczestniczą wykonawcy z innych regionów kraju, a nawet z całego świata. Warto na własne oczy przekonać się jak różnorodny i ciekawy jest góralski folklor – barwne stroje, niespotykane dźwięki i dynamiczne ruchy.

Zespoły pokażą widowiska ukazujące muzykę, taniec, śpiew, stroje, obrzędy i zwyczaje różnych grup etnograficznych. Będzie można wypocząć, słuchając muzyki na rynkach miast, gdzie zagrają tradycyjne kapele ludowe i grupy śpiewacze.

Na kiermaszach i jarmarkach uczestnicy festiwalu znajdą wyroby twórców ludowych. Widzów czeka mnóstwo atrakcji i dobrej zabawy w pięknych okolicznościach przyrody. Wstęp na koncerty odbywające się w Polsce w ramach TKB jest bezpłatny.

Organizatorzy zapraszają również na koncerty zespołów TKB podczas trzech imprez odbywających się w ramach Tygodnia:

  • 44. Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach (6–7 sierpnia) podczas której zapłonie huda, czyli specjalnie przygotowana wysoka drewniana konstrukcja.
  • 27. Festyn Istebniański (30–31 lipca) na którym będzie można zapoznać się z tradycjami Trójwsi Beskidzkiej i przy okazji spróbować specjałów kuchni regionalnej.
  • Zespoły uczestniczące w 59. TKB wystąpią również w Czechach, podczas organizowanego przez polską mniejszość na Zaolziu Góralskiego Święta w Jabłonkowie (5–7 sierpnia), które jest imprezą starszą niż TKB i w tym roku obchodzi już jubileusz 75-lecia.

W ramach TKB odbędzie się 53. Festiwal Folkloru Górali Polskich w Żywcu – konkurs góralskich zespołów prezentujących nie tylko pieśni i tańce, stroje, ale również dawne zwyczaje i obrzędy oraz kapel, grup śpiewaczych, śpiewaków, instrumentalistów i mistrzów z uczniami. Po dwuletniej przerwie pandemicznej do programu festiwalu powracają Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne.

Organizatorem przedsięwzięcia jest Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, współorganizatorem – Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. Tydzień Kultury Beskidzkiej nawiązuje do przedwojennego Święta Gór. Po raz pierwszy odbył się w 1964 r. w Wiśle i był to wówczas jedynie przegląd zespołów regionu cieszyńskiego, wzbogacony o zespoły z Podhala i Zaolzia. W następnych latach do imprezy dołączały kolejne miasta.

Wszystkie szczegóły dotyczące wydarzenia można znaleźć na stronie organizatora: www.tkb.art.pl.

{"register":{"columns":[]}}