U progu nowej perspektywy na lata 2021-2027. Posiedzenie Komitetu do spraw Umowy Partnerstwa
18.12.2020
Stan realizacji programów unijnych w Polsce, działania antycovidowe dofinansowane z Funduszy Europejskich oraz postęp prac nad nową perspektywą finansową to główne tematy poruszane podczas IX posiedzenia Komitetu do spraw Umowy Partnerstwa (KUP). Spotkanie otworzył minister Tadeusz Kościński. Wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak mówiła między innymi o pracach nad Umową Partnerstwa.
Obecny rok jest szczególny ze względu na pandemię COVID-19. Wpłynęła ona na wszystkie dziedziny naszego życia, w tym także na wdrażanie funduszy unijnych. Bieżąca sytuacja spowodowała konieczność wprowadzenia zmian w już realizowanych projektach, a także przesuwania środków na te obszary, które najbardziej ucierpiały w związku z pandemią
– mówił minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.
Środki wynegocjowane przez polski rząd w ramach unijnego budżetu na lata 2021-2027 pomogą wzmocnić polską gospodarkę oraz szybciej wyjść z kryzysu wywołanego przez COVID-19.
Minister Kościński mówił także o wykorzystaniu pieniędzy z instrument REACT-EU. W ramach tego mechanizmu Polska otrzyma około 2 miliardów euro. Będą one wdrażane poprzez nowy cel tematyczny: „Wspieranie naprawy kryzysowej w kontekście pandemii COVID-19 i przygotowanie ekologicznego, cyfrowego i odpornego na zagrożenia ożywienia gospodarczego”.
React-EU można porównać do pomostu między reagowaniem na kryzys związany z COVID-19 w ramach bieżącej perspektywy finansowej, a długoterminowymi celami wspieranymi przez politykę spójności na lata 2021-2027
– dodał Tadeusz Kościński.
O szczegółach prac nad przygotowaniem dokumentów określających warunki wdrażania funduszy w kolejnych latach mówiła wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
W Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej powstaje Umowa Partnerstwa na lata 2021-2027. To najważniejszy dokument, który pokazuje zakres i sposób wykorzystania Funduszy Europejskich. Umowa realizowana jest poprzez krajowe i regionalne programy operacyjne.
Przygotowane i poddane szerokim konsultacjom zostały Założenia do Umowy Partnerstwa. Komitet do spraw Europejskich przyjął je w lutym tego roku. Bazując na tym dokumencie, opracowany został projekt Umowy Partnerstwa
– mówiła Jarosińska-Jedynak.
Z polityki spójności, czyli na inwestycje w infrastrukturę, energetykę, przedsiębiorczość, ochronę środowiska, cyfryzację, sprawy społeczne, Polska otrzyma około 66,4 mld euro. Nadal będziemy największym beneficjentem polityki spójności w UE.
Dodatkowym wsparciem będą również środki z Instrumentu na Rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności. Polska będzie miała do dyspozycji około 57 mld euro na dotacje i pożyczki.
IX posiedzenie Komitetu do spraw Umowy Partnerstwa (KUP) na lata 2014-2020 odbyło się 18 grudnia. Komitet koordynuje realizację wszystkich programów ujętych w Umowie Partnerstwa i sprawdza, czy wsparcie unijne przynosi oczekiwane efekty. KUP jest głównym organem wspierającym Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej w procesie wykorzystywania środków Unii Europejskiej.