W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

uDOSTĘPniacze są wśród nas!

31.12.2019

Zakończyła się ogólnopolska akcja edukacyjna „uDOSTĘPniacze”, adresowana do uczniów szkół podstawowych z całej Polski. Jej organizatorem było Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Projekt obejmował lekcje z zakresu dostępności, konkurs oraz praktyczne warsztaty. W grudniu zakończył się ostatni etap akcji. W 100 szkołach podstawowych w całej Polsce odbyło się prawie 600 zajęć. Wzięło w nich udział blisko 11 tysięcy uczniów.

Kolaż trzech zdjęć. Dwa zdjęcia z klasy szkolnej, w której znajdują się dzieci. W jednej sali przy tablicy stoi dwójka dzieci i trener. Dziewczynka ma na głowie opaskę, obok stoją kule, chłopczyk siedzi przy biurku. W drugiej sali, dzieci siedzą w kółku, ich wzrok skupiony jest na dwóch osobach, które siedzą na wózkach inwalidzkich. Trzecie zdjęcie przedstawia dwójkę dzieci, które mają przepaski na oczach i wygłuszające słuchawki. Na środku kolażu napis "uDostępniacze" i logo programu Dostępność Plus.

Chcemy uwrażliwiać społeczeństwo na potrzeby osób z niepełnosprawnościami, starszych, a także kobiet w ciąży czy rodziców z małymi dziećmi. Jest takie przysłowie „czym skorupka nasiąknie za młodu tym na starość trąci”. Dlatego naszą akcję skierowaliśmy do uczniów szkół podstawowych, by już od najmłodszych lat budować u dzieci świadomość potrzeb innych osób – podkreśla minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Dostępność zaczyna się od drugiego człowieka

Jak poruszać się po szkolnej przestrzeni o kulach? Jak otworzyć opakowanie lub związać włosy jedną ręką? Jak się porozumieć, gdy nie słyszymy drugiej osoby?

Praktyczne warsztaty z zakresu dostępności, w których udział wzięły osoby z niepełnosprawnościami, pomogły uczniom znaleźć odpowiedź na te i wiele innych pytań związanych z problemami, z którymi na co dzień mierzą się osoby o ograniczonej zdolności do poruszania się, osoby niesłyszące lub niewidzące. Uczniowie zobaczyli na własnym przykładzie, z jakimi trudnościami zmagają się takie osoby.

Każda szkoła, która wzięła udział w projekcie otrzymała od 3 do 6 warsztatów z dostępności dla uczniów. Zajęcia, trwające od października do grudnia, były prowadzone przez profesjonalny zespół trenerski. Łącznie odbyło się 591 warsztatów w 100 szkołach podstawowych w całej Polsce. Wzięło w nich udział blisko 11 tysięcy uczniów.

„uDOSTĘPniacze” – jeden konkurs, wiele działań

Warsztaty były ostatnim elementem projektu „uDOSTĘPniacze”. Jego pierwszym etapem były lekcje z dostępności.  Nauczyciele ze 100 szkół, które przystąpiły do projektu, przeprowadzili (na bazie otrzymanych materiałów dydaktycznych) lekcje na temat dostępności dla blisko 6 tysięcy uczniów.

Zadaniem uczniów w ramach pracy konkursowej było odnalezienie barier w swoim otoczeniu, które utrudniają codzienne funkcjonowanie osobom z niepełnosprawnościami. Uczniowie mieli także wskazać sposoby usunięcia przeszkód, które uprzednio zidentyfikowali.

Do konkursu zgłoszono aż 95 prac! Zwycięskie filmy można obejrzeć na stronie projektu udostepniacze.miir.gov.pl.

 

{"register":{"columns":[]}}