W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ukraina

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w latach 2021-2023 realizuje projekt pt. „Wsparcie rozwoju przedsiębiorczości i konkurencyjności ukraińskich regionów 2021-2023”, współfinansowany ze środków polskiej pomocy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Obecny projekt stanowi kontynuację dotychczasowej współpracy i koncentruje się zgodnie z zapotrzebowaniem strony ukraińskiej na dalszym wspieraniu administracji ukraińskiej szczebla centralnego, regionalnego i lokalnego w implementacji polityki rozwoju regionalnego i rozwoju przedsiębiorczości.

Partnerami MFiPR w projekcie są Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) oraz Fundacja Fundusz Współpracy (FFW).

Zakres merytoryczny projektu obejmuje tematy związane z rozwojem zdolności instytucjonalnej ukraińskich instytucji zaangażowanych w:

  • rozwój regionalny,
  • rozwój przedsiębiorczości,
  • przyciąganie inwestorów i podnoszenie atrakcyjności inwestycyjnej Ukrainy
  • oraz wsparcie dla ukraińskich start-up’ów.

Projekt MFiPR wspiera zmiany zachodzące na Ukrainie w obszarze rozwoju regionalnego i rozwoju przedsiębiorczości poprzez podwyższanie zdolności instytucjonalnej ukraińskiej administracji centralnej i regionalnej w tych dziedzinach.

W projekcie realizowane będą głównie działania o charakterze szkoleniowym i doradczym dla pracowników administracji publicznej na poziomie centralnym, regionalnym i lokalnym, a także wsparcie dla mikro i MŚP, w szczególności dla firm będących na etapie startup.

Główni beneficjenci projektu:

  • na poziomie centralnym: Ministerstwo Rozwoju Wspólnot i Terytoriów Ukrainy, Ministerstwo Rozwoju Gospodarki, Handlu i Rolnictwa Ukrainy, Ministerstwo Oświaty i Nauki Ukrainy 
  • na poziomie regionalnym: Obwód czerkaski, Obwód czernihowski, Obwód kijowski, Obwód lwowski, Obwód tarnopolski, Obwód rówieński, Obwód winnicki, Obwód żytomierski,
  • na poziomie lokalnym: Miasto Biała Cerkiew, Miasto Korosteń, Miasto Owrucz, Miasto Ługiny, Miasto Żytomierz, Miasto Tarnopol, Miasto Lwów, Miasto Kijów

Czas trwania projektu: od 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2023 r.

Wartość projektu: ok. 4,4 mln pln łącznie: 2021 – ok. 1,3 mln, 2022-2023 – ok. 1,5 mln pln/rocznie

Realizacja działań projektowych w 2022 roku:

W związku z sytuacją na Ukrainie projekt DPT MFiPR na rzecz Ukrainy ze środków polskiej pomocy rozwojowej został poddany modyfikacji i po analizie możliwości i potrzeb działania w 2022 roku zostały skoncentrowane na następujących zagadnieniach:

  • program cyklicznych szkoleń dla ukraińskich przedsiębiorców i osób fizycznych w ramach udostępnionej przestrzeni coworkingowej,
  • program adaptacji zawodowej i wspierania postaw przedsiębiorczości wśród kobiet – uchodźców wojennych z Ukrainy,
  • program wspierania i rozwoju ukraińskich mikro, małych i średnich przedsiębiorców, zwłaszcza projektów typu startup (działania realizowane dla ukraińskich przedsiębiorstw tymczasowo relokowanych do Polski w związku z trwającą wojną na Ukrainie w celu ochrony kluczowego potencjału biznesowego i naukowo-badawczego Ukrainy).

W zakresie działań szkoleniowo-doradczych działania w 2022 roku były skierowane również do osób narodowości ukraińskiej przebywających na terytorium PL.

Planowane działania w 2023 roku:

  • Wzmacnianie instytucji: odbudowa i rozwój ukraińskich regionów oraz podnoszenie kompetencji kadr zaangażowanych instytucji oraz uczestników realizowanych działań projektowych

W ramach projektu planuje się kontynuację wsparcia dla budowania zdolności administracyjnej na poziomie centralnym w partnerskich ministerstwach a na poziomie regionalnym dalszy rozwój Agencji Rozwoju Regionalnego: szkolenia dotyczące pozyskiwania funduszy zewnętrznych (przeznaczonych na odbudowę regionów/przywrócenie atrakcyjności inwestycyjnej); Konferencje/szkolenia/konsultacje/wydarzenia networkingowe dla polskiego i ukraińskiego biznesu oraz instytucji rządowych, samorządowych, branżowych w kontekście przygotowań do powojennej odbudowy Ukrainy; Misja przyjazdowe/wizyty studyjne przedstawicieli miast, instytucji centralnych i samorządowych  do wybranych samorządów i/lub parków przemysłowych/naukowo – technologicznych; Szkolenia i materiały edukacyjne dla ukraińskich samorządów, agencji rozwoju regionalnego budujące kompetencje potencjał do przekazywania wiedzy dotyczącej standardów obsługi inwestora; Szkolenia i doradztwo w obszarze programowania, wdrażania, monitorowania i ewaluacji rozwoju regionalnego - wizyta studyjna o tematyce przedakcesyjnej; wsparcie uczestników działań projektowych poprzez podniesienie wiedzy i umiejętności w zakresie kompetencji miękkich.

  • Wspieranie rozwoju przedsiębiorczości na Ukrainie i postaw przedsiębiorczych wśród obywateli Ukrainy

Realizacja programu wsparcia dla Ukraińców mieszkających w Polsce, poprzez umożliwienie zdobycia umiejętności pomocnych przy odnalezieniu się na rynku pracy i założeniu własnej działalności gospodarczej.

  • Wsparcie dla Start-upów

W ramach projektu planuje się kontynuację programu wsparcia dla ukraińskich startupów (mikro- i małych przedsiębiorstw technologicznych) w formie kompleksowych i ustrukturyzowanych szkoleń rozwojowych (akceleracja projektów) także dla ukraińskich przedsiębiorstw tymczasowo relokowanych do Polski.

Dotychczasowa współpraca:

Ministerstwo od 2016 roku aktywnie wspiera budowę podstaw prowadzenia na Ukrainie polityki rozwoju regionalnego i rozwoju przedsiębiorczości. W latach 2016-2017 zrealizowano projekt, dotyczący tego obszaru pt. „Wzrost atrakcyjności inwestycyjnej Ukrainy oraz konkurencyjności regionów”, w ramach którego wspierano tworzenie podmiotów publicznych na poziomie regionalnym odpowiadających za rozwój regionalny i rozwój przedsiębiorczości regionów (obwodów) będących regionalnymi partnerami i instrumentami realizacji tych polityk przez ukraińskie ministerstwa. Przy wsparciu projektu powołaliśmy agencje rozwoju regionalnego (ARR) lub centra wsparcia przedsiębiorczości (CWP) w 5 ukraińskich obwodach i 12 miastach różnej wielkości. W szkoleniach, stażach i wyjazdach studyjnych łącznie wzięło udział ok. 700 ukraińskich pracowników właściwych instytucji. Nowopowstałe na Ukrainie ARR i CWP otrzymały z projektu MFiPR 266 sztuk nowoczesnego sprzętu biurowego (laptopy, komputery, drukarki, itp.) w celu wyposażenia ich nowych siedzib.

W latach 2018-2020 przy współpracy z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości, Polską Agencją Inwestycji i Handlu oraz Fundacją Fundusz Współpracy, w ramach Polskiej Pomocy Rozwojowej,  Ministerstwo zrealizowało projekt pt. „Wzrost konkurencyjności ukraińskich regionów oraz rozwój polsko-ukraińskiej współpracy gospodarczej”. Głównym projektu było wspieranie wdrażania polityki rozwoju, w tym polityki wspierania przedsiębiorczości na Ukrainie oraz stymulowanie współpracy gospodarczej między Polską a Ukrainą. Zadanie to realizowane było na poziomie administracji centralnej przez działania doradczo-szkoleniowe m.in. w obszarze inteligentnych specjalizacji, w tym wizyty studyjne do Polski i doradztwo eksperckie na Ukrainie. Na poziomie regionalnym i lokalnym działania obejmowały wsparcie w obszarze promocji atrakcyjności inwestycyjnej obwodów i miast poprzez działania szkoleniowe na Ukrainie, wizyty studyjne w Polsce oraz pomoc w przygotowaniu kompleksowych ofert inwestycyjnych, a także wsparcie rozwoju przedsiębiorczości poprzez działania szkoleniowe dla pracowników agencji rozwoju regionalnego i centrów wspierania przedsiębiorczości, staże w Polsce oraz bezpośrednie wsparcie szkoleniowe dla przedsiębiorców. W ramach projektu realizowany był również programu wsparcia dla ukraińskich start-up'ów p.n. „Polish - Ukrainian Startup Bridge” poprzez identyfikację najlepszych pomysłów biznesowych, ich "akcelerację" oraz prezentację inwestorom podczas corocznej konferencji Kyiv Tech Hub.

Działania realizowane w 2019 r.:

  • wspieranie trwałego rozwoju agencji rozwoju regionalnego, w tym:
  • tworzenie propozycji inwestycyjnych i obsługa inwestorów
    • wsparcie przedsiębiorczości
  • wsparcie systemu wdrażania polityki regionalnej i polityki rozwoju przedsiębiorczości m.in. w temacie inteligentnych specjalizacji (proces przedsiębiorczego odkrywania)
  • wspieranie rozwoju przedsiębiorczości - program wsparcia dla ukraińskich start-up'ów 
  • stymulowanie współpracy gospodarczej między podmiotami polskimi i ukraińskimi
  • promocja projektu oraz upowszechnianie jego rezultatów w ramach polskiej pomocy rozwojowej dla Ukrainy.

Działania realizowane w 2020 roku:

  • wsparcie start-upów i rozwój innowacyjnej gospodarki
  • wsparcie eksperckie dla inkubatorów i klastrów
  • współpraca ze środowiskiem naukowym
  • tworzenie propozycji inwestycyjnych i obsługa inwestorów
  • warsztaty i konsultacje w zakresie inteligentnych specjalizacji w kontekście programowania, realizacji, monitoringu i ewaluacji rozwoju regionalnego
  • dobre przykłady z Polski w zakresie:
    • identyfikacji inteligentnych specjalizacji  
    • zasad wyboru projektów odpowiadających kryteriom inteligentnych specjalizacji
    • monitorowania realizacji strategii inteligentnych specjalizacji
  • pilotażowa współpraca z wybranym obwodem ukraińskim – mentoring procesu „odkrywania przedsiębiorczości” w wybranym regionie Ukrainy przez polskich ekspertów
  • promocja projektu.

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}