W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ukraina-Kijów

05.07.2023

Wiceminister Jadwiga Emilewicz: wznawiamy działalność biura PAIH-u w Kijowie, które zajmie się pomocą polskim firmom działającym na Ukrainie

Rozmowy polskiej i ukraińskiej delegacji w Kijowie. Po obu stronach długiego drewnianego stołu siedzą przedstawiciele obu państw.

Polsko-ukraińska współpraca gospodarcza w kontekście powojennej odbudowy Ukrainy, ponowne otwarcie biura PAIH-u w Kijowie, włączenie Polski w prace Komitetu Sterującego Platformy Koordynacji Darczyńców Grupy G7, a także Biała Księga identyfikująca kwestie problemowe w relacjach gospodarczych PL-UA - to główne tematy poruszone przez pełnomocnik rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej Jadwigę Emilewicz podczas spotkań z przedstawicielami ukraińskiego rządu na czele z wicepremierami Ołeksandrem Kubrakowem i Iryną Wereszczuk w Kijowie.

Koszty związane z odbudową Ukrainy są ogromne. Już teraz wg przewidywań Banku Światowego, Komisji Europejskiej, ONZ, ale także rządu ukraińskiego, są one szacowane na co najmniej 411 mld dol. 

Polska wspiera Ukrainę od początku agresji wojsk rosyjskich na ten kraj. Jesteśmy jednym z kluczowych darczyńców  pomocy dla Ukrainy. Tylko w 2022 r. przeznaczyliśmy na ten cel ok. 1% polskiego PKB, czyli ok. 30 mld zł. W ciągu minionych kilkunastu miesięcy staliśmy się centrum logistycznym, umożliwiającym dostarczanie pomocy humanitarnej dla Ukrainy, które będzie stanowiło naturalne zaplecze i tworzyło potencjał dla polskich firm przy odbudowie tego kraju

– podkreśliła wiceminister funduszy i polityki regionalnej, pełnomocnik rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej Jadwiga Emilewicz po rozmowach z wicepremierem ds. odbudowy Ukrainy Ołeksandrem Kubrakowem i wicepremier, minister ds. reintegracji tymczasowo okupowanych terytoriów Ukrainy Iryną Wereszczuk.

Region południowo-wschodniej Polski (Przemyśl, Rzeszów), przez który przebiegają kluczowe szlaki transportowe na Ukrainę, to naturalny węzeł transportowo-logistyczny do prowadzenia działań związanych z odbudową tego kraju.

Jesienią planujemy zorganizować konferencję, podczas której wspólnie ze stroną ukraińską zamierzamy wypracować szczegółową ofertę współpracy biznesowej w tym zakresie. W tym kontekście bardzo ważną rolę odgrywa – prowadzony przeze mnie i moich współpracowników – regularny dialog z izbami handlowymi i stowarzyszeniami przedsiębiorców

– dodała wiceszefowa MFiPR.

Polskie misje gospodarcze i instytucje wsparcia biznesu wracają na Ukrainę

Podczas wizyty wiceminister Jadwigi Emilewicz na Ukrainie dokonano również ponownego otwarcia biura Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Kijowie, które będzie pełniło rolę one-stop-shop dla firm. Z uwagi na rosnące zainteresowanie polskich przedsiębiorców inwestycjami na Ukrainie, kolejny punkt ma zostać uruchomiony we Lwowie. To pierwsze tego typu polskie misje gospodarcze od wybuchu pełnoskalowej wojny za naszą wschodnią granicą.

To początek konsekwentnej i systemowej polskiej obecności gospodarczej na Ukrainie. Do PAIH-u zgłosiło się już ponad 2300 polskich firm, wyrażających swoje zainteresowanie współpracą z ukraińskimi partnerami

– podsumowała wiceminister Emilewicz.

Wraz z wiceszefową MFiPR do Kijowa, na wspólne warsztaty dla polskiego i ukraińskiego biznesu prowadzone przez PAIH, KUKE, BGK, KredoBank i UkraineInvest, przyjechała silna reprezentacja firm z Polski.

{"register":{"columns":[]}}