Umowa na największa inwestycję PPP w Polsce podpisana
21.12.2020
Krakowska linia tramwajowa od ul. Meissnera do Mistrzejowic powstanie w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Dziś Miasto Kraków podpisało umowę z partnerem prywatnym. W uroczystości udział wziął Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej. Wartość nakładów inwestycyjnych to około 500 mln zł, a cała umowa opiewa na ponad 1,1 mld zł.
Wiceminister Waldemar Buda podkreślił, że Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) od początku aktywnie uczestniczyło w przygotowaniu inwestycji. -
Nasi eksperci wspierali Zarząd Dróg Miasta Krakowa od wczesnego etapu do wyboru partnera prywatnego. Dzięki wykorzystaniu formuły PPP powstanie nie tylko 4,5 km nowych linii tramwajowych, ale też koszty tej inwestycji zostaną zoptymalizowane
– wyjaśnił wiceszef MFiPR.
Nowe połączenie tramwajowe powstanie do Mistrzejowic, od skrzyżowania ul. Meissnera z Lema, dalej ul. Meissnera, ul. Młyńską, Lublańską, Dobrego Pasterza, Krzesławicką, Bohomolca, Jancarza do istniejącej tam pętli tramwajowej.
Odcinek PPP uzupełni istniejącą sieć tramwajową i znacząco podniesie poziom usług publicznych w zakresie komunikacji miejskiej. Z nowej linii będzie mogło skorzystać nawet 3 tysiące pasażerów w ciągu godziny. Co ważne, powstaną również przystanki i nowoczesny węzeł przesiadkowy. To duże udogodnienie dla mieszkańców i tłumnie odwiedzających Kraków turystów.
Projekt Krakowskiego Szybkiego Tramwaju potwierdza, że infrastruktura transportowa z powodzeniem może powstać w oparciu o formułę PPP.
Mamy nadzieję, że budowa linii tramwajowej do Mistrzejowic będzie inspiracją dla innych projektów do realizowania w tym wariancie
– dodał sekretarz stanu w MFiPR.
Realizacja inwestycji i zawarcie partnerstwa na 24 lata z konsorcjum firm PPP Solutions Polska i Gulermak AGir Sanayi Insaat ve Taahhu było możliwe dzięki wsparciu rządu.
MFiPR koordynuje i zarządza partnerstwem publiczno-prywatnym w Polsce. Resort udziela podmiotom publicznym wsparcia prawnego, technicznego i finansowego w procesie przygotowania inwestycji w formule PPP. Do zadań MFiPR należy także promocja dobrych praktyk i wdrażanie wypracowanych modelowych rozwiązań w innych projektach.