W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Umowa Partnerstwa – negocjacje z Komisją Europejską

23.03.2022

Umowa Partnerstwa określa strategię interwencji funduszy europejskich – łączy cele rozwojowe Polski z wyzwaniami Unii Europejskiej. 23 marca minister Grzegorz Puda spotkał się z Normundsem Popensem zastępcą dyrektora generalnego Departamentu Polityki Regionalnej Komisji Europejskiej. Jest to kolejna wizyta przedstawicieli KE w ramach negocjacji formalnych Umowy Partnerstwa na lata 2021-2027 zainaugurowanych 25 stycznia br.

Umowa Partnerstwa – negocjacje z Komisją Europejską, uczestnicy na sali obrad 2

Celem spotkania było omówienie kwestii spornych Umowy Partnerstwa, kluczowego dokumentu określającego podział środków europejskich w nowym okresie programowania 2021-2027 oraz programów, które już zostały przekazane do akceptacji Komisji Europejskiej.

Dzisiejsze rozmowy koncentrowały się wokół zakresu poszczególnych celów polityki spójności oraz kwestii rozliczeń pro-rata. Jednym z ważniejszych tematów spotkania była dyskusja dotycząca wpływu agresji na Ukrainie na zapisy Umowy Partnerstwa.

Podczas spotkania rozmawiano między innymi o ramach finansowych tj. transferze między kategoriami regionów, transferze między EFS+ i Funduszu Spójności oraz wpływie na alokację FEnIKSa i realizację celów klimatycznych, transferze EFRR do FST w zakresie przesądzenia, w jakim programie byłyby realizowane działania z przeniesionych środków, oraz jakiego typu byłby to działania. Uczestnicy omówili stan przygotowania programów regionalnych (w tym realizacja zasady partnerstwa) na lata 2021-2027 oraz podsumowali dotychczasowe ustalenia. 

Jednym z naszych zadań w MFiPR jest koordynacja inwestycji funduszy unijnych w Polsce, w tym Europejskiego Funduszu Społecznego, który w normalnych czasach wspiera zatrudnienie, edukację, wyrównywanie szans w regionach czy ochronę zdrowia w Polsce

– powiedział minister Grzegorz Puda.

Po ataku Rosji na Ukrainę robimy wszystko, żeby wykorzystać dostępne jeszcze środki w ramach tego funduszu na wsparcie osób uciekających przed rosyjskim terrorem do naszego kraju. Jest to bezprecedensowa sytuacja, która może mieć olbrzymi wpływ na sytuację społeczno-gospodarczą w naszym kraju. Już teraz wpływa na skalę potrzeb w ramach polityki społecznej, co powinno mieć przełożenie na zakres wsparcia Europejskiego Funduszu Społecznego w nowej perspektywie finansowanej

– dodał minister. 

Podczas spotkania zostało potwierdzone, że wcześniejsze robocze ustalenia tekstu Umowy Partnerstwa zostaną uzupełnione o nowe uwarunkowanie, jakim jest konflikt zbrojny na Ukrainie i wynikający z niego kryzys związany z napływem uchodźców, oraz że zostanie to również odzwierciedlone w zakresie wsparcia celu polityki 4 – Europa bliżej obywateli.

Wsparcie osób przybyłych do Polski w związku z napaścią Rosji na Ukrainę będzie świadczone głównie na poziomie regionalnym zgodnie z zakresem wsparcia Europejskiego Funduszu Społecznego

– zaznaczył minister Puda.

Cieszy nas również, że KE ze zrozumieniem podchodzi do obecnej sytuacji w Polsce oraz docenia zaangażowanie Polski w pomoc osobom uciekającym przed wojną. W świetle trudnych okoliczności związanych z kryzysem wywołanym wojną na Ukrainie – zarówno w obszarze gospodarczym jak i humanitarnym, liczymy, na szybkie zakończenie negocjacji i zaakceptowanie przez KE Umowy Partnerstwa

– podsumował minister.  

Podczas spotkania inauguracyjnego (25.01) zaplanowano harmonogram negocjacji projektu Umowy Partnerstwa, które zamkną się w cyklu 9 spotkań i pozwolą na omówienie zakresu wsparcia w poszczególnych celach polityki z uwzględnieniem wszystkich części UP i zagadnień, które ich dotyczą (m.in.: uzasadnienie wsparcia, zakres wsparcia, komplementarność i demarkacja czy formy wsparcia). Jedno spotkanie poświęcone zostanie również tematom horyzontalnym, takim jak sprawy finansowe, zasady horyzontalne i działania informacyjno-promocyjne.

Umowa Partnerstwa to kluczowy dokument dotyczący pozyskiwania środków unijnych w okresie programowania 2021-2027, z której w ramach samej polityki spójności Polska będzie mogła pozyskać ok. 76 mld euro z unijnej polityki spójności i Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji.

W spotkaniu z kierownictwem resortu funduszy i polityki regionalnej udział wzięli Normunds Popens – Zastępca Dyrektora Generalnego Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej, Christopher Todd – szef Wydziału ds. Polski w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej oraz Jolanta Świątkowska – koordynatora negocjacji w zakresie Umowy Partnerstwa z DG REGIO.
 

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}