W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

V Komitet Monitorujący program Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej za nami!

27.09.2023

Stan realizacji programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej, przedstawienie projektu planu ewaluacji oraz strategii komunikacji FEPW - to główne tematy V posiedzenia Komitetu Monitorującego program Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej, które odbyło się 27 września 2023 roku w Warszawie.

V posiedzenie Komitetu Monitorującego program Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej , dyrektor Departamentu Programów Ponadregionalnych, Małgorzata Wierzbicka i zastępca dyrektora Departamentu Programów Ponadregionalnych, Magdalena Jasińska. siedzą za stołem, dyrektor przemawia do uczestników

Realizacja programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej przebiega zgodnie z założeniami. Ogłosiliśmy już 10 naborów na 70% alokacji programu, z czego 4 zostały już zakończone. Obecnie trwa ocena złożonych wniosków o dofinansowanie

– tłumaczyła dyrektor Departamentu Programów Ponadregionalnych MFiPR, Małgorzata Wierzbicka.

Podpisana została również pierwsza umowa o dofinansowanie w programie. To umowa z Bankiem Gospodarstwa Krajowego na realizację działania 1.5 Pożyczki na rozwój turystyki. W ramach tego projektu będą wspierani mali i średni przedsiębiorcy, działający w branży turystycznej i w branżach pokrewnych w Polsce Wschodniej. Trwa przygotowanie przetargu, w wyniku którego BGK wyłoni regionalnych Partnerów Finansujących. Pożyczki powinniśmy udostępnić przedsiębiorcom turystycznym na przełomie 2023/ 2024 roku

– dodała dyrektor.

Ewaluacja programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027

W trakcie posiedzenia zaprezentowano i przyjęto plan ewaluacji FEPW. Jest to dokument, który ustala zakres planowanych badań oraz podaje zasady i warunki ich przeprowadzania w całym okresie realizacji programu. Plan precyzuje sposób organizacji procesu ewaluacji, w tym zakres odpowiedzialności zaangażowanych podmiotów, zasoby finansowe niezbędne do realizacji wysokiej jakości badań oraz w jaki sposób wyniki badań będą upowszechnione. Dokument jest ważny dla efektywnej realizacji programu - badania dostarczają cennych informacji o możliwościach wprowadzenia zmian i usprawnień w programie. Ewaluacje są także źródłem informacji o uzyskanych efektach w programie i zakresie ich oddziaływania na sytuację społeczno-gospodarczą makroregionu. I szerzej Polski czy UE.

W trakcie posiedzenia przedstawione zostały główne założenia Strategii Komunikacji Funduszy Europejskich 2021-2027, w tym działań nt. programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027.

Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027

Program Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej to kontynuacja wsparcia dla wschodnich województw, aby przyspieszyć ich rozwój. Program jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Program będzie służył utrwaleniu warunków sprzyjających konkurencyjności gospodarki oraz wyższej jakości życia w sześciu województwach Polski Wschodniej: warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim, świętokrzyskim, podkarpackim oraz mazowieckim (bez Warszawy i 9 otaczających ją powiatów). Z programu dofinansowywane będą projekty nastawione na biznes, adaptację miast do zmian klimatu, rozwój niskoemisyjnej mobilności miejskiej, ochronę bioróżnorodności, rozwój inteligentnych sieci dystrybucji energii, zwiększenie dostępności kolejowej i drogowej oraz rozwój zrównoważonej turystyki.

Budżet programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej na lata 2021-2027 wyniesie 2,65 mld euro. Więcej o programie na www.fepw.gov.pl.

 

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}