W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W Gdańsku o wyzwaniach dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw

01.10.2020

Najważniejsze i aktualne wyzwania, przed którymi stoją małe i średnie firmy, były tematem XVII posiedzenia Rady Przedsiębiorców przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców. W spotkaniu uczestniczył Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej. Wiceminister wziął również udział w panelu dyskusyjnym „Jak zyskać na zmianie polityki klimatycznej? Szanse dla sektora MŚP w Polsce”.

Gdańsk

Podczas posiedzenia Rady Przedsiębiorców wiceminister Waldemar Buda prezentował działania Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR), mające na celu niwelowanie negatywnych skutków gospodarczych pandemii wywołanej przez koronawirus. W tym kontekście odniósł się do przygotowanego wiosną przez MFiPR Funduszowego Pakietu Antywirusowego, który wpisywał się w rządowe działania tarczy antykryzysowej i pozwolił na przekierowanie części środków unijnych na bezpośrednią walkę ze zdrowotnymi i gospodarczymi skutkami pandemii.

Wiceminister Buda mówił również o aktualnych działaniach prowadzonych przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, które koordynuje prace nad Krajowym Planem Odbudowy.

Pracujemy nad Krajowym Planem Odbudowy, który jest warunkiem koniecznym, aby otrzymać środki finansowe z unijnego Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności. W ramach tego instrumentu chcemy również wspierać innowacje i rozwój  – podkreślał wiceminister.

Z kolei podczas panelu dyskusyjnego „Jak zyskać na zmianie polityki klimatycznej? Szanse dla sektora MŚP w Polsce” wiceminister odniósł się między innymi do Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego (KSRR) zaplanowanej do 2030 roku. Jak zaznaczył, dwa z siedmiu zidentyfikowanych w KSRR wyzwań to adaptacja do zmian klimatu oraz ograniczenie zagrożeń dla środowiska, a także wzrost produktywności innowacyjności gospodarek regionalnych. Odniósł się również do Umowy Partnerstwa na lata 2021-2027.

Zgodnie z projektem Umowy Partnerstwa polityka spójności w odniesieniu do sektora przedsiębiorstw będzie obejmować przede wszystkim wsparcie w obszarze innowacji, cyfryzacji, transformacji gospodarczej.  Małe i średnie przedsiębiorstwa będą mogły także liczyć na wsparcie  działań, między innymi w zakresie transformacji sektora energetycznego, odnawialnych źródeł energii czy walki ze zmianami klimatycznymi – powiedział.

XVII posiedzenie Rady Przedsiębiorców przy Rzeczniku Małych i Średnich przedsiębiorstw odbyło się w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku.

{"register":{"columns":[]}}