W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W kierunku bardziej dostępnej Europy

13.12.2024

W 2025 roku wejdzie w życie Europejski Akt o Dostępności (EAA) oraz ustawa o zapewnianiu spełniania wymagań dostępności niektórych produktów i usług przez podmioty gospodarcze. Z tej okazji Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zorganizowało konferencję, w której uczestniczył wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko.

Wiceminister Jan Szyszko w mównicy z mikrofonem na tle flag Polski i UE oraz ścianki MFiPR

Mam nadzieję, że Europejski, a za nim – Polski Akt o Dostępności – będzie nie tylko gwarancją, że technologie będą dostępne dla wszystkich. Będzie on również napędem dla innowacyjności. Dostępność staje się przewagą konkurencyjną. Firmy, które dziś inwestują w rozwiązania technologiczne i projektowanie uniwersalne dla wszystkich użytkowników prześcigają inne albo niedługo prześcigną. EAA to jest projekt nie tylko społecznie fundamentalny, ale również gospodarczo przydatny dla gospodarki europejskiej, jak i polskie

– powiedział wiceminister Jan Szyszko.

Podczas wydarzenia instytucje, które zostały wyznaczone do sprawowania nadzoru nad dostępnością produktów i usług, przedstawiały praktyczne aspekty stosowania ustawy. Wspólnie z ekspertami z różnych sektorów – publicznego, prywatnego, organizacji pozarządowych oraz środowiska akademickiego – rozmawialiśmy o dostępności jako elemencie świadomego biznesu, który reaguje na różnorodne potrzeby swoich klientów. Przedstawiciele biznesu dzielili się dobrymi praktykami w zakresie empatycznego projektowania, które nie tylko poprawia doświadczenia użytkowników, ale również przekłada się na korzyści biznesowe.

Konferencja „W kierunku bardziej dostępnej Europy. Przygotowania do Europejskiego Aktu o dostępności” była jednym ze spotkań, które organizujemy cyklicznie w ramach działań służących upowszechnieniu wiedzy i świadomości zarówno biznesu. 

Okrągły stół

W przeddzień konferencji odbył się okrągły stół na temat wyzwań związanych z wdrażaniem Europejskiego Aktu o Dostępności. Na zaproszenie MFiPR do Warszawy przyjechali przedstawiciele 10 państw członkowskich UE/EOG. Goście z Austrii, Estonii, Niemiec, Łotwy, Litwy, Holandii, Portugali, Rumunii, Szwecji i Norwegii wraz z przedstawicielami polskich instytucji pracowali nad stworzeniem wytycznych dla biznesu oraz wskazówek dla konsumentów.

Polski Akt o Dostępności

Przyjęcie Polskiego Aktu o Dostępności – ustawy z dnia 26 kwietnia 2024 r.  o zapewnianiu spełniania wymagań dostępności niektórych produktów i usług przez podmioty gospodarcze przenosi do polskiego prawa unijną dyrektywę EAA.

Ustawa określa wymagania dostępności, które mają zastosowanie do wybranych produktów i usług. Reguluje obowiązki podmiotów gospodarczych w zakresie spełniania tych wymagań oraz system, zasady i tryb sprawowania nadzoru rynku nad prawidłowością stosowania przepisów ustawy.

Przepisy ustawy wejdą w życie 28 czerwca 2025 r. i od tej daty podmioty gospodarcze powinny wprowadzać na rynek produkty spełniające wymagania dostępności oraz oferować i świadczyć dostępne usługi zgodnie z przepisami tej ustawy. 

{"register":{"columns":[]}}