W międzynarodowym gronie o wsparciu dla dzieci i ich rodzin
24.09.2020
Edukacja, wsparcie osób młodych z niepełnosprawnościami i z zaburzeniami psychicznymi oraz godzenie życia rodzinnego z zawodowym to zadania, do których rząd przykłada ogromną wagę. To także priorytety Europejskiego Funduszu Społecznego wdrażanego w Polsce od 2004 roku. O tym między innymi mówiła minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak podczas otwarcia konferencji „Budowanie koalicji międzysektorowej na rzecz wczesnego wspomagania rozwoju dzieci i wsparcia rodziny”.
Minister podkreśliła, że środki unijne dla Polski na lata 2021-2027 będą stanowiły istotny wkład w zwiększaniu dostępności opieki dla dzieci do lat 3 i upowszechnieniu edukacji przedszkolnej.
Wczesna edukacja i opieka nad najmłodszymi dziećmi przyczyniają się do wzrostu aktywności zawodowej rodziców, pozwalając im na godzenie życia zawodowego z rodzinnym – mówiła minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Minister dodała, że programując kolejną perspektywę finansową musimy objąć szczególną uwagą również uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym z niepełnosprawnościami.
Wyzwaniem, które musimy wspólnie podjąć jest pokonanie barier ograniczających uczniów w procesie edukacyjnym. Musimy tworzyć takie warunki dla edukacji, z której będą mogli korzystać wszyscy zainteresowani. Jest to jeden z priorytetów rządowego Programu Dostępność Plus. To także drogowskaz dla planowanych obecnie kierunków przyszłej interwencji funduszy europejskich – mówiła szefowa MFiPR.
Jarosińska-Jedynak przypomniała o Modelu Dostępnej Szkoły Podstawowej, który zawiera standardy dostępności, zarówno w obszarze architektoniczno-technicznym jak i edukacyjno-społecznym. Minister wyraziła nadzieję, że w przyszłości model ten stanie się praktyką wszystkich polskich szkół.
Szefowa MFiPR podkreśliła, że Fundusze Europejskie wspierają inicjatywy na rzecz osób z zaburzeniami i chorobami psychicznymi. Z Programu Wiedza Edukacja Rozwój finansowanych jest kilkanaście projektów o łącznej wartości około 200 milionów złotych, które testują różne modele wsparcia środowiskowego osób zdrowiejących.
Jedno z takich rozwiązań – Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży z warszawskich Bielan – stało się już standardem środowiskowej opieki psychiatrycznej i będzie wykorzystywane przez kolejne placówki.
Konferencja „Budowanie koalicji międzysektorowej na rzecz wczesnego wspomagania rozwoju dzieci i wsparcia rodziny” odbywa się w dniach 24-25 września w formule online.