W międzynarodowym gronie o współpracy w regionie Karpat oraz zielonej transformacji
07.09.2023
W ramach Forum Ekonomicznego w Karpaczu odbyła się kolejna konferencja z cyklu Europa Karpat. Wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak wystąpiła w niej w roli moderatora dyskusji. Podczas panelu omówiono wybrane koncepcje i modele współpracy na poziomie regionalnym i transgranicznym w Europie.
W obecnych uwarunkowaniach polityczno-gospodarczych wzajemna współpraca na poziomie regionów zyskuje szczególne znaczenie. Cieszę się, że istotną rolę w polityce Unii Europejskiej zajmuje współpraca transgraniczna. Dąży ona nie tylko do eliminacji różnic międzyregionalnych, ale i nawiązywania współpracy pomiędzy podmiotami i instytucjami. Wspólne podejmowanie wyzwań przyczynia się do rozwiązywania problemów społecznych, gospodarczych i kulturowych terenów przygranicznych
– powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Punktem wyjścia w rozmowie było dokonanie przeglądu inicjatyw z obszaru Karpat jako ważnego regionu gospodarczego tej części Europy.
W panelu uczestniczyli: wiceprezes Stowarzyszenia Euroregion Karpacki Dawid Lasek, dyrektor Urzędu Statystycznego w Rzeszowie Marek Cierpiał-Wolan, dyrektor wykonawczy ArsPraxia Leo Kim, pierwszy sekretarz Ambasady Ukrainy w RP Iryna Sukhovych oraz marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.
Zielona transformacja jako czynnik wzrostu
Ostatniego dnia Forum Ekonomicznego wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak uczestniczyła także w dyskusji o tym, jak biznes, administracja publiczna i samorządy mogą współpracować, aby przyspieszyć proces zielonej transformacji.
Zarówno Polska, jak i państwa członkowskie Unii Europejskiej oraz instytucje reprezentujące UE zgadzają się, że działania związane z zieloną transformacją są wspólnym priorytetem. Kolejne perspektywy finansowe funduszy unijnych są tego dowodem
– wskazała wiceminister.
Jak podkreśliła wiceszefowa resortu funduszy i polityki regionalnej, celem Polski jest przeprowadzenie zielonej transformacji, która nie tylko poprawi jakość środowiska i klimatu, ale także pobudzi gospodarkę, krajowy przemysł i wyzwoli innowacyjność.
Organizatorem panelu „Zielona transformacja jako czynnik wzrostu. Jak biznes, administracja publiczna i samorządy mogą współpracować aby ją przyspieszyć?” była Amerykańska Izba Handlowa.