W MIiR o nowych regulacjach UE dla sektora finansowego
20.05.2019
20 maja 2019 r. w MIiR odbyło się spotkanie z udziałem ministra Jerzego Kwiecińskiego, administracji rządowej i szerokiej reprezentacji sektora finansowego. Celem spotkania było zachęcenie organizacji branżowych oraz przedsiębiorstw finansowych do aktywnej współpracy w zakresie upowszechniania standardów odpowiedzialnego prowadzenia biznesu w sektorze finansowym.
- W ostatnim czasie zarówno OECD jak i Komisja Europejska formułują zalecenia dotyczące odpowiedzialnego prowadzenia działalności w sektorze finansowym. Regulacje unijne będą wprowadzały nowe wymogi w podejściu przedsiębiorstw finansowych do uwzględniania aspektów środowiskowych, w szczególności wpływu na zmiany klimatu. Dlatego istotnym jest dla nas zwiększanie świadomości sektora na temat wyzwań związanych z projektowanymi rozwiązaniami. Narzędzia, o których chcemy rozmawiać mogą być szczególnie pomocne w raportowaniu danych niefinansowych oraz wypełnianiu zobowiązań płynących z regulacji unijnych – powiedział na rozpoczęcie minister Kwieciński.
Uczestniczący w spotkaniu ekspert z OECD – Tyler Gillard, manager ds. projektów sektorowych, przedstawił standardy OECD dotyczące odpowiedzialnego biznesu oraz opublikowane w 2017 r. Wytyczne OECD w zakresie odpowiedzialnego prowadzenia biznesu dla instytucjonalnych inwestorów.
Przedstawiciele Ministerstwa Finansów oraz Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii omówili stan aktualnych prac Komisji Europejskiej w zakresie pakietu rozporządzeń dotyczących zrównoważonego finansowania (ujawnianie informacji, wskaźniki niskoemisyjności oraz tzw. taksonomia).
Szczegółami na temat przebiegu prac w Technicznej Grupie Ekspertów Komisji Europejskiej ds. zrównoważonego finansowania (TEG) podzielił się z uczestnikami spotkania reprezentujący w tej grupie Polskę, Maciej Bukowski, Prezes zarządu WiseEuropa.
Dyskusja podczas spotkania koncentrowała się głównie na kwestiach związanych z zachowaniem spójności terminologicznej na poziomie międzynarodowym i krajowym w zakresie tego, które inwestycje i działalność uznawane będą za „zielone” oraz potrzebie odpowiedzialnego podejścia sektora finansowego do projektowanych zmian, cel regulacji – realne przekierowanie strumieni kapitału na zrównoważone inwestycje i działalności.
Podczas spotkania Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju poinformowało również o tym, iż przetłumaczone zostały już na język polski Wytyczne OECD w zakresie odpowiedzialnego prowadzenia biznesu dla instytucjonalnych inwestorów, które stanowić mogą pomocne narzędzie dla inwestorów instytucjonalnych przy wdrażaniu zaleceń i nowych regulacji UE. Po dokonaniu rewizji terminologicznej i akceptacji tłumaczenia przez OECD, w niedługim czasie polska wersja językowa tego dokumentu będzie dostępna dla szerokiego grona odbiorców.
Zdjęcia (3)
- Ostatnia modyfikacja:
- 23.05.2019 14:11 Emilia Chmiel
- Pierwsza publikacja:
- 23.05.2019 14:11 Emilia Chmiel