Warsaw Regional Forum o idei sprawiedliwości przestrzennej
17.10.2019
Jak skutecznie przezwyciężyć zagrożenie marginalizacją, które dotyka niektóre obszary? Czy rozwijać się gospodarczo mogą tylko centra aglomeracji? Jak wykorzystać terytorialny potencjał wewnętrzny i jakiej interwencji zewnętrznej potrzebują takie tereny? O powiązaniach i interakcjach przestrzennych między regionami rozwiniętymi i opóźnionymi dyskutowano podczas międzynarodowej konferencji Warsaw Regional Forum organizowanej wspólnie przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, Instytut Geografii i Zagospodarowania Przestrzennego PAN, Polskie Towarzystwo Geograficzne oraz Komitet Nauk Geograficznych PAN.
Tegoroczna edycja cyklicznej konferencji Warsaw Regional Forum jest poświęcona teoretyczno-metodycznemu i praktycznemu wymiarowi idei sprawiedliwości przestrzennej - "Towards spatial justice – territorial development or marginalization".
- Istnieje wiele definicji sprawiedliwości przestrzennej, jednak najbardziej kluczowym dla nas zagadnieniem są nierówności pomiędzy ludźmi i miejscami. Te nierówności dotyczą różnych przestrzeni – dostępu do usług publicznych czy też poziomu zamożności. W celu zmniejszenia różnić rozwojowych należy skupić się na tym, że miejsce ma znaczenie i każdy obszar ma inny potencjał rozwojowy. Ministrowie odpowiedzialni za planowanie przestrzenne oraz rozwój terytorialny na poziomie europejskim, we współpracy z Komisją Europejską oraz ze wsparciem Europejskiego Komitetu Regionów rozpoczęli prace nad stworzeniem nowej Agendy Terytorialnej Unii Europejskiej. Celem ogólnym Agendy jest hasło: „no place is left behind” - żadne miejsce nie jest pozostawione same sobie – mówił otwierając dyskusję wiceminister inwestycji i rozwoju Grzegorz Puda.
W tym roku uczestniczący w spotkaniu eksperci będą rozmawiać o nierównościach rozwojowych w Unii Europejskiej i polityce spójności po roku 2020. Szczególne miejsce poświęcą nierównościom terytorialnym w strukturze miasta i planowaniu przestrzennemu, które jest narzędziem przeciwdziałania marginalizacji. Tematem będą także mobilność i dostępność, a także metody pomiaru sprawiedliwości przestrzennej, spójności terytorialnej oraz poziomu marginalizacji.
W Polsce toczą się prace nad konsolidacją i wzmocnieniem systemu zarządzania rozwojem. Celem prac jest zintegrowanie planowania przestrzennego oraz planowania społeczno-gospodarczego na wszystkich poziomach zarządzania.