Warszawskie Targi Humanitarne
11.06.2019
Wzmocnienie współpracy biznesu z Organizacją Narodów Zjednoczonych za pośrednictwem UN Global Compact, przedyskutowanie zadań stojących przed Polską w ramach prac Rady Rządowej oraz wymiana doświadczeń z obszaru społecznej odpowiedzialności biznesu były tematem spotkania, które w ramach Warszawskich Targów Humanitarnych (Warsaw Humanitarian Expo) odbyło się 11 czerwca w Nadarzynie.
- Już z lipcu Polska jako pierwszy kraj z Europy Środkowej przystąpi do Grupy Rządowej UN Global Compact. Jest to zaledwie jeden z przykładów działań podejmowanych przez nas wspólnie z ONZ, ale bardzo istotny. Obecnie naszym kluczowym zadaniem jest silniejsze włączenie polskich przedsiębiorstw do tej współpracy – podkreślił Jerzy Kwieciński otwierając obrady.
Udział Polski w pracach Rządowej Grupy United Nations Global Compact może przyczynić się pośrednio do większego zaangażowania polskich firm w systemie zamówień publicznych ONZ. Wartość tego rynku wynosi ponad 18 miliardów dolarów rocznie i systematycznie wzrasta. W roku 2013 udział polskiego biznesu w rynku zamówień publicznych Narodów Zjednoczonych wyniósł zaledwie 0,02%. W roku 2018 wartość procentowa spadła do 0,01%. – Naszym ambitnym celem jest ten trend odwrócić – akcentował Kwieciński.
Runek zamówień publicznych ONZ jest bardzo zróżnicowany i dynamiczny, obejmuje wszystkie kraje świata. Ponad 30 Agencji Systemu Nardów Zjednoczonych nabywa towary i usługi ze 194 krajów. System ONZ chroni swój łańcuch dostaw i swoją reputację poprzez współpracę z firmami, które charakteryzują się najwyższymi standardami etycznymi, przestrzegają praw człowieka, standardów pracy i wykazują troskę o środowisko. Agencje zamawiają różnorodne towary i usługi, zależnie od realizowanych przez nie programów i projektów. Ich dostawcami mogą być firmy z sektora MŚP, duże przedsiębiorstwa, jak i konsorcja przedsiębiorców. Jest to niezwykła szansa dla polskich firm na tworzenie stabilnej pozycji na arenie globalnej.
Przystąpienie do Rady Rządowej to tylko jeden z elementów budowania konkurencyjności. Równie istotne są wspomniane wcześniej standardy związane z etyką i troską o środowisko. - Powołany przeze mnie Zespół do spraw Zrównoważonego Rozwoju i Społecznej Odpowiedzialności Przedsiębiorstw jest platformą współpracy administracji rządowej z przedstawicielami biznesu, organizacjami pracodawców, związkami zawodowymi, stowarzyszeniami branżowymi, środowiskiem naukowym oraz organizacjami pozarządowymi – zauważył minister.
Ponad 150 ekspertów z blisko 70 instytucji pracuje między innymi nad takimi tematami jak: budowanie zrównoważonych produkcji i świadomej konsumpcji czy promocja zasad gospodarki obiegu zamkniętego. Wartością i siłą tego Zespołu jest partnerskie podejście do współpracy. Wokół wymienionych zagadnień staramy się integrować różne środowiska, po to by wypracowywane zadania miały nie tylko wymiar praktyczny, ale również odpowiadały na potrzeby zainteresowanych grup.
- Wiem o tym, że część z obecnych tutaj przedsiębiorstw i instytucji jest zaangażowana w prace naszych grup roboczych, za co bardzo serdecznie dziękuję. Państwa wiedza i doświadczenie praktyczne jest dla nas szczególnie cenne. Pozostałych zachęcam do współpracy tak, aby polskie doświadczenia były coraz wyraźniej widoczne na forach międzynarodowych, a tym samym abyśmy mogli mieć większy wpływ na zmianę otaczającego nas świata – zakończył Jerzy Kwieciński.
Warszawskie Targi Humanitarne to największe w Europie targi poświęcone globalnej pomocy humanitarnej i rozwojowej oraz związanemu z tym biznesowi. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. W uroczystości otwarcia uczestniczył wiceminister inwestycji i rozwoju Waldemar Buda.
Głównym celem Warszawskich Targów Humanitarnych jest zwiększenie zaangażowania w debatę na temat pomocy humanitarnej i rozwojowej oraz zwiększenie aktywności sektora biznesowego w niesieniu pomocy humanitarnej na całym świecie. Targi mają też służyć stworzeniu platformy współdziałania przedsiębiorstw, NGOs i instytucji publicznych.
Zdjęcia (1)
- Ostatnia modyfikacja:
- 14.06.2019 15:16 Paweł Nowak
- Pierwsza publikacja:
- 14.06.2019 15:16 Paweł Nowak