W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ważne zmiany i dodatkowe setki milionów zł w Programie Infrastruktura i Środowisko na walkę ze skutkami pandemii

25.07.2022

Komisja Europejska przyjęła zmiany w Programie Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 (POIiŚ). Ich najważniejszym celem jest wprowadzenie do tego programu II transzy unijnego instrumentu REACT-EU. Są to dodatkowe pieniądze na walkę ze społecznymi i gospodarczymi skutkami pandemii COVID-19.

Dwa zielone kółka na szarym tle

Dzięki dodatkowym pieniądzom z unijnego budżetu, w Polsce będzie mogło zostać zrealizowanych więcej przedsięwzięć, które wzmocnią polską gospodarkę po pandemii COVID-19. Na wsparcie będą mogły liczyć projekty infrastrukturalne oraz z sektora ochrony zdrowia, a także działania pomocowe na rzecz uchodźców z Ukrainy

– powiedział minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda

W sumie 93 mln euro, czyli ok. 435 mln zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, zostanie przeznaczone przede wszystkim na:

  • rozwój niskoemisyjnego transportu miejskiego (70,1 mln euro, czyli ok. 330 mln zł),
  • wsparcie powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych (19,2 mln euro, czyli około 90 mln zł).

Z tych pieniędzy będzie można korzystać do końca 2023 r. Mogą pokryć wydatki, które zostały poniesione od 1 lutego 2020 r. Wysokość dofinansowania z Funduszy Europejskich wyniesie 100%. Takie rozwiązanie zmniejszy obciążenie budżetu państwa w związku z kryzysowymi działaniami naprawczymi w kontekście pandemii COVID-19 i jej skutków społecznych.

Zakres wsparcia REACT-EU został uzupełniony o inwestycje w transport publiczny w miastach, m.in.:

  • wymianę taboru autobusowego i tramwajowego,
  • systemy ITS,
  • infrastrukturę węzłową lub liniową,
  • przygotowanie Planów Zrównoważonej Mobilności Miejskiej.

W sektorze zdrowia obejmie dodatkowo powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne, które będą mogły za nie kupić sprzęt i wyposażenie niezbędne do wykonywania zadań.
Zmiana programu umożliwia również przeznaczenie dodatkowych pieniędzy na kolejną edycję programu „Mój prąd”, który jest realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Więcej środków trafi też na projekt termomodernizacji szkół publicznych. 

Ponadto dla osi priorytetowych programu, które są finansowane z Funduszu Spójności, tymczasowo zastosowano stopę dofinansowania w wysokości 100%. Dotyczy to wydatków zadeklarowanych we wnioskach o płatność do KE za rok obrachunkowy 2021/2022.

Zastosowanie takiego rozwiązania jest możliwe na podstawie unijnego pakietu CARE. Obejmuje on działania z polityki spójności na rzecz uchodźców w Europie. Rozwiązanie to ma na celu okresowe   odciążenie budżetu państwa, z którego finansowana jest pomoc dla osób, które w wyniku agresji wojsk rosyjskich na Ukrainie, zostały zmuszone do ucieczki z tego kraju.

Zmieniony program Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 jest dostępny na stronie programu.

{"register":{"columns":[]}}