W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Jan Szyszko w Lublinie: KPO wzmocni polską gospodarkę

12.07.2024

Rozwój zeroemisyjnego transportu publicznego, inwestycje na rzecz łagodzenia zmian klimatu i adaptacji do nich czy nowe miejsca w żłobkach. To tylko przykładowe działania, na które samorządy z całej Polski mogą dostać dofinansowanie z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). Wiceminister Jan Szyszko mówił o tym na spotkaniu z przedstawicielami samorządów z Lubelszczyzny.

Na scenie wiceminister Jan Szyszko z mikrofonem. Przed nim publiczność.

Krajowy Plan Odbudowy i Fundusze Europejskie, które teraz mamy, pozwalają nam myśleć o wykonaniu skoku cywilizacyjnego. Staliśmy się 21. największą gospodarką na świecie. To jest pozycja, z której możemy poważnie myśleć o dużym rozwoju, o wyrównywaniu jakości życia w Polsce

- powiedział wiceminister Jan Szyszko na briefingu, który poprzedził  spotkanie z JST.

W ramach KPO mamy 18 inwestycji, których beneficjentami mogą zostać samorządy. Siedem naborów jest zakończonych, sześć jest planowanych, a pięć jest obecnie uruchomionych.

Wsparcie w formie bezzwrotnej można uzyskać w uruchomionych naborach na:

  • wdrożenie reformy planowania i zagospodarowania przestrzennego,
  • programy dofinansowania miejsc opieki nad dziećmi 0-3 lat,
  • wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej w budynkach mieszkalnych,
  • zwiększenie efektywności energetycznej obiektów lokalnej aktywności społecznej.

Źródłem finansowania uruchomionego naboru na inwestycje na rzecz zielonej transformacji miast są preferencyjne pożyczki. Jest to wsparcie w formie zwrotnej z oprocentowaniem 0 proc. dla projektów nie generujących przychodu lub oszczędności. Możliwe jest umorzenie do 5 proc. wartości kapitału po zakończeniu realizacji przedsięwzięcia.

W ramach KPO do samorządów miasteczek, średnich i dużych miast, związków gmin może trafić 40 mld zł w formie preferencyjnych pożyczek. Są to pieniądze na cele zielonej transformacji. Samorządy będą mogły przeznaczyć te środki m.in. na inwestycje w tereny zielone, termomodernizację i odnawialne źródła energii (OZE).

Jesteśmy chwilę po rewizji Krajowego Planu Odbudowy. Miesiąc temu zakończyliśmy z Komisją Europejską negocjacje tych zmian i jesteśmy już po ich akceptacji przez Komisję . Czekamy teraz na akceptację  rewizji przez Radę Unii Europejskiej,  co nastąpi w najbliższych dniach. Zmiany w KPO  musieliśmy przeprowadzić jak najszybciej, tak żeby we wrześniu wysłać kolejny wniosek o płatność i  aby pieniądze wpłynęły do Polski przed świętami Bożego Narodzenia.  Po Nowym Roku chcemy  ruszyć z kolejną mniejszą, już bardziej techniczną rewizją

- powiedział wiceminister.

Stan realizacji KPO

Do 8 lipca w ramach KPO zawarto 521 tys. umów o dofinansowanie na kwotę 31 114,8 mln zł, co stanowi 11,6 proc. wartości całego KPO.

Dotychczas uruchomiono nabory na 35 inwestycji, w tym w 31 w części grantowej oraz cztery w części pożyczkowej.

KPO dla Polski

Polska otrzyma blisko 60 mld euro (ok. 268 mld złotych), w tym 25,27 mld euro (113,28 mld zł) w postaci dotacji i 34,54 mld euro (154,81 mld zł) w formie preferencyjnych pożyczek. Pieniądze te zainwestujemy m.in. w rozwój gospodarki, innowacje, środowisko, cyfryzację oraz edukację i zdrowie.

Zgodnie z celami UE znaczną część budżetu przeznaczymy na cele klimatyczne (44,96 proc.) oraz na transformację cyfrową (21,28 proc.).

{"register":{"columns":[]}}