Wiceminister Jan Szyszko z wizytą w Berlinie
12.06.2024
Konferencja Odbudowy Ukrainy (Ukraine Recovery Conference, dalej URC2024) z udziałem wiceministra Jana Szyszko przyniosła ważne rezultaty. Powstała międzynarodowa koalicja na rzecz wspierania ośrodków miejskich w Ukrainie. Jej członkiem zostało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał z Komisją Europejską umowę w sprawie zwiększenia finansowania dla BGK ze środków Instrumentu na rzecz Ukrainy (Ukraine Facility).
Sukces Polski we wdrażaniu Funduszy Europejskich w ostatnich 20 latach wynikał między innymi z przeniesienia części decyzji o finansowaniu na poziom samorządów. Teraz dzielimy się tym doświadczeniem z Ukrainą, która stoi przed wyzwaniem reformy decentralizacyjnej i akcesji do UE
- powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko podczas dyskusji pierwszego dnia konferencji.
Uczestnicy debaty „Resilient municipalities – Strong Local Self-government for Ukraine’s recovery” – w tym niemiecka minister ds. współpracy gospodarczej i rozwoju Svenja Schulze, szwedzki minister ds. międzynarodowej współpracy rozwojowej i handlu zagranicznego Johan Forssell oraz pierwszy zastępca Przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy Oleksandr Korniyenko – dyskutowali na temat wyzwań rozwojowych dla regionów Ukrainy w związku z przyszłą akcesją do UE. Poruszono też kwestię wzmacniania roli samorządów lokalnych jako głównej siły napędowej procesu integracji europejskiej.
Przyjęcie deklaracji Coalition for Sustainable Municipalities
Podczas URC2024 zrzeszyła się grupa przedstawicieli rządów, stowarzyszeń miast i regionów oraz sieci partnerstw, których łączy zaangażowanie we współpracę z Ukrainą. Członkowie międzynarodowej Koalicji na Rzecz Zrównoważonych Miast przyjęli w tym zakresie deklarację.
Zakłada ona wsparcie dążeń Ukrainy do wzmocnienia roli samorządu pod kątem akcesji do UE i procesu odbudowy, w tym pomoc techniczną w przeprowadzeniu reformy decentralizacyjnej.
Do koalicji przystąpiło Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, a także dwa polskie miasta – Rzeszów i Gdańsk.
Pomoc z Instrumentu na rzecz Ukrainy
Podczas wizyty w Berlinie wiceminister Jan Szyszko uczestniczył w podpisaniu umowy pomiędzy BGK a Komisją Europejską w sprawie zabezpieczenia instrumentu BGK ze środków Ukraine Facility dla wsparcia sektora prywatnego – w szczególności małych i średnich przedsiębiorstw – w odbudowie i modernizacji Ukrainy.
Ten nowy mechanizm łączy wsparcie z budżetu UE dla Ukrainy w jeden instrument. Jego budżet na lata 2024-2027 wynosi 50 mld euro. Z tego 33 mld euro będą stanowiły pożyczki, a 17 mld euro - dotacje.
MFiPR koordynuje proces wdrażania tych środków po stronie polskiej.
Rozmowy międzynarodowe
Ważnym elementem wizyty wiceministra Jana Szyszko w Berlinie były także spotkania z przedstawicielami rządów Niemiec i Ukrainy, Komisji Europejskiej, a także z polskimi firmami.
Wiceszef MFiPR rozmawiał między innymi z Natalią Kozłowską, wiceminister rozwoju wspólnot, terytoriów i infrastruktury Ukrainy. Tematem spotkania było uruchomienie nowego programu stażowo-szkoleniowego w zakresie polityki regionalnej. Będzie on realizowany przez nasze ministerstwo w latach 2024-2025. Obejmie 60 urzędników i ekspertów z Ukrainy.
***
W Konferencji Odbudowy Ukrainy, która w dniach 11-12 czerwca 2024 r. odbywa się w Berlinie, uczestniczą przedstawiciele wielu państw – w tym członkowie grupy G7, Ukrainy i Polski oraz reprezentanci świata biznesu i instytucji finansowych.
Polskiej delegacji przewodniczył minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. W URC2024 wzięli również udział: przewodniczący Rady ds. Współpracy z Ukrainą Paweł Kowal oraz Andrzej Szeptycki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.