W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Jarosińska-Jedynak o unijnym finansowaniu innowacji

16.12.2022

„Od myśli Ignacego Łukasiewicza do Funduszy Europejskich” – pod takim tytułem w Jasionce odbywa się pierwsza konferencja w nowo otwartym Podkarpackim Centrum Nauki "Łukasiewicz". W wydarzeniu uczestniczyła wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Wiceszefowa MFiPR odczytała list premiera Mateusza Morawieckiego. Podczas prelekcji przedstawiła możliwości finansowania innowacji w nowej perspektywie unijnej.

Wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak na scenie w mównicy. Przed nią publiczność.

Od lat wspieramy przedsiębiorców w rozwoju ich innowacyjnego potencjału. Dzięki Funduszom Europejskim rośnie innowacyjność polskiej gospodarki, zwiększają się nakłady na badania i rozwój

– powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

W budżecie unijnym na lata 2021-2027 wsparcie innowacyjności uwzględniono w trzech programach krajowych: Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG), Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej (FEPW) oraz Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy (FERC), a także w programach regionalnych.

Przewidziane obszary wsparcia to działalność badawczo-rozwojowa, infrastruktura B+R oraz współpraca biznesu z nauką, w tym wzmocnienie kompetencji.

Jak wyjaśniła wiceminister, FENG z budżetem 7,9 mld euro jest największym krajowym programem wsparcia innowacyjności w Unii Europejskiej. Jest on w dużej mierze kontynuacją programu Inteligentny Rozwój 2014-2020, ale cechuje się nowym, kompleksowym podejściem do potrzeb przedsiębiorcy w zakresie prowadzenia prac badawczo-rozwojowych i wdrożenia ich wyników w przedsiębiorstwie lub w organizacji.

Wdrażane projekty nie tylko wzmocnią polską gospodarkę, ale także pozwolą przestawić ją na wyższy poziom zaawansowania technologicznego i proekologicznego

– dodała Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027 to już trzecia edycja specjalnego, ponadregionalnego programu, który będzie wspierał inwestycje istotne dla szybszego rozwoju Polski Wschodniej. Start-upy, wzornictwo w MŚP, automatyzacja i robotyzacja oraz gospodarka o obiegu zamkniętym – to obszary, które uzyskają wsparcie w FEPW.

Kolejnym programem krajowym dedykowanym rozwojowi innowacji jest FERC. Dzięki niemu wspierane będą między innymi projekty umożliwiające jak najszerszy dostęp do szerokopasmowego internetu oraz nowe e-usługi, dane i systemy informatyczne.

Każde z województw będzie miało również możliwość finansowania innowacji z własnych programów regionalnych.

{"register":{"columns":[]}}