Wiceminister Konrad Wojnarowski na Gali Forum Finansowania Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorców 2024
03.07.2024
O rodzajach wsparcia finasowania Nowoczesnej Gospodarki mówił dziś w ramach Forum wiceszef Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.
Forum to coroczna konferencja bankowo-biznesowa, która dotyczy głównie:
- usług bankowych i zarządzania finansami małej przedsiębiorczości,
- rozwoju współpracy środowiska bankowego z przedsiębiorcami;
- priorytetów współpracy obu sektorów,
- optymalizacji wykorzystania sektorów je wspierających.
Jako koordynatora działań administracji rządowej w obszarze Programu InvestEU, cieszy nas, że Bank Gospodarstwa Krajowego sięga po gwarancję z tego programu, aby umożliwić polskim przedsiębiorcom sfinansowanie kredytów inwestycyjnych lub obrotowych o docelowej łącznej wartości nawet 3 mld złotych
– mówił wiceminister Konrad Wojnarowski na Forum Finansowania Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorców 2024.
I dodał
Polska jest beneficjentem największego w Europie programu, z którego środki przeznaczone są na rozwój innowacyjności – Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki z budżetem ok. 36⃣ mld zł. FENG to nie tylko pieniądze, ale przede wszystkim przemyślana strategia ich inwestowania. Wspieramy innowacje realizowane w kluczowych dla współczesnej gospodarki obszarach takich jak: cyfryzacja, zielona transformacja, elektromobilność, alternatywne źródła energii, start-upy.
Finanse dla Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorców
Dostęp do usług finansowych to kwestia kluczowa dla Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorców, które chcą się rozwijać. Środki dostępne w programach finansowanych z funduszy UE nie zastąpią oczywiście sprawnego rynku finansowego i jego licznych instytucji zapewniających finansowanie. Stanowią jednak znaczące uzupełnienie oferty usług dostępnych na rynku. Zapewniają m. in. wsparcie dla firm, które z różnych przyczyn mają utrudniony dostęp do finansowania rynkowego.
Perspektywa finansowa 2014-2020 potwierdziła, efektywność instrumentów, w których łączymy kapitał prywatny dostępny na rynku finansowym (w sektorze bankowym, na rynku kapitałowym) ze wsparciem ze środków publicznych (np. w formie gwarancji bankowych, kredytu bankowego z premią technologiczną, czy funduszy venture capital łączących środki inwestorów prywatnych i inwestora publicznego).
Dążymy do tego, aby w sferze usług finansowych w jak największym stopniu wykorzystywać potencjał, dostępną infrastrukturę, kapitał ludzki dostępny na rynku finansowym, ze specyficznymi możliwościami dostępnymi dzięki środkom UE.