W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak na inauguracji Dnia Osób z Niepełnosprawnością

17.05.2019

Uroczystość, która zgromadziła licznie przybyłych przedstawicieli środowiska osób z niepełnosprawnością, odbyła się 17 maja 2019 roku w Instytucie Transportu Samochodowego (ITS) w Warszawie.

Wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak na inauguracji Dnia Osób z Niepełnosprawnością

- W Polsce mamy 1,2 mln biernych zawodowo osób niepełnosprawnych. A to jest to przecież  ogromny potencjał! Na szczęście gospodarka już zaczyna dostrzegać potrzebę jego wykorzystania – podkreśliła wiceminister inwestycji i rozwoju Małgorzata Jarosińska-Jedynak, otwierając obchody Dnia Osób z Niepełnosprawnością. Organizatorem wydarzenia, które w tym roku odbywa się pod hasłem „Żyj aktywnie!”, jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych wespół z NFZ i PFRON.

Na terenie ITS szereg firm, organizacji i instytucji publicznych zaprezentowało różnego rodzaju udogodnienia  adresowane do osób z niepełnosprawnością. Towarzyszyła im wystawa prac plastycznych oraz kilka paneli eksperckich. 

- Cieszę się, że będziemy mogli wysłuchać Waszego głosu. Bardzo spodobał mi się temat jednego z paneli, który brzmi: „Siła tkwi w każdym z nas”. Dlatego szanowni Państwo z nową energią, z nową siłą ruszajmy na podbój naszego świata – powiedziała wiceminister inwestycji i rozwoju Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

- Osoba niepełnosprawna często nie ma możliwości podjęcia żadnej aktywności zawodowej, jeśli ze względu na brak dostępności nie może samodzielnie wyjść z domu, skorzystać z komunikacji miejskiej czy też dotrzeć na miejsce zatrudnienia. Dostępność staje się zatem niezbędnym warunkiem do  podjęcia aktywności, zarówno zawodowej jak i społecznej – zauważa wiceminister Jarosińska-Jedynak.

Dlatego też powstał program Dostępność Plus. Jego długofalowym celem jest bowiem nie tylko udostępnienie przestrzeni publicznej. Robimy to także po to, aby każdy mógł samodzielnie, w miarę możliwości bez potrzeby innych osób, korzystać z transportu, edukacji, pracy czy usług publicznych. Aby poprawić komfort i jakość życia wszystkich, w tym zwłaszcza tych, którzy doświadczają różnych barier. W ramach jednego z działań programu Dostępność Plus planowane jest również zwiększanie zatrudnienia osób niepełnosprawnych w administracji publicznej.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
17.05.2019 13:41 Marcin Zawiśliński
Pierwsza publikacja:
17.05.2019 13:41 Marcin Zawiśliński
{"register":{"columns":[]}}