Więcej funduszy europejskich dla województwa dolnośląskiego
03.02.2021
W nowej perspektywie finansowej na lata 2021-2027 województwo dolnośląskie zmieniło kategorię – awansowało z regionu słabiej rozwiniętego do regionu przejściowego. Oznacza to mniej środków dla Dolnego Śląska w porównaniu z perspektywą 2014-2020, co wynika z pierwotnego podziału według algorytmu zastosowanego w Umowie Partnerstwa. Jednak region ma wciąż duże potrzeby rozwojowe, które muszą być zaspokojone między innymi za pomocą funduszy europejskich, dlatego otrzyma dodatkowe wsparcie.
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej prowadzi obecnie konsultacje projektu Umowy Partnerstwa – najważniejszego dokumentu, który pokazuje jak inwestowane będą fundusze unijne na lata 2021-2027. W projekcie znalazł się między innymi podział funduszy unijnych na programy regionalne.
Aby podzielić fundusze na programy regionalne, MFiPR stworzyło algorytm oparty na obiektywnych kryteriach - liczbie ludności, PKB na mieszkańca i innych wskaźnikach, m.in. na ubytku ludności w latach 2014-2018, nakładach B+R na mieszkańca, emisji zanieczyszczeń pyłowych czy stopie bezrobocia BAEL osób w wieku 50+. Za pomocą algorytmu zostanie podzielonych 75% środków przeznaczonych na programy regionalne (czyli 21,3 mld euro), natomiast 25% zostało przeznaczonych na tak zwaną rezerwę regionalną (czyli 7,1 mld euro) do podziału na dalszym etapie przygotowywania nowego rozdania funduszy UE.
W największym uproszczeniu, podział środków unijnych na województwa wygląda tak, że im lepiej region radził sobie z rozwojem gospodarczym w ostatnich latach, tym środków na politykę spójności na lata 2021-2027 jest mniej. Dolnośląskie jest tym regionem, który radził sobie doskonale i w unijnej metodologii awansował do kategorii regionów przejściowych. To oznacza m.in. mniejszą pulę środków i niższe poziomy dofinansowania – wyjaśniał w środę na konferencji prasowej wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.
Podkreślił jednak, że konieczne jest uniknięcie zbyt dużej dysproporcji pomiędzy pulą na programy regionalne w obecnej perspektywie i nowej, na lata 2021-2027.
Przygotowaliśmy mechanizm, który pozwalaprzydzielone pierwotnie kwoty wyrównywać, tak, aby dysproporcje były mniejsze. Dlatego dodajemy z rezerwy regionalnej 143 mln euro do pierwotnie przyznanej Dolnemu Śląskowi puli 870 mln euro. Zastosowaliśmy mechanizm, który polega na tym, że alokacja względem poprzedniej perspektywy nie będzie mogła być w żadnym regionie mniejsza niż 60 proc. – tłumaczył minister Buda.
Jak dodał minister Buda na większą pulę na programy regionalne może również liczyć województwo wielkopolskie.
Wiceminister dodaje również, że punktem odniesienia dla tych 60 procent musi być 75 procent puli na lata 2014-2020, gdyż alokacja podstawowa (bez rezerwy), zaproponowana w projekcie Umowy Partnerstwa na lata 2021-2027 stanowi właśnie 75 procent całkowitego budżetu i dla regionalnego programu na lata 2021-2027. Dla województwa dolnośląskiego oznacza to dodatkowe 143 miliony euro.
Sieć bezpieczeństwa
Województwo dolnośląskie jest beneficjentem tego rozwiązania, które można nazwać siecią bezpieczeństwa. Co to oznacza dla Dolnego Śląska? Region może liczyć łącznie na 1 miliard 13 milionów euro podstawowej puli.
Pieniądze zostaną zainwestowane między innymi na dalszy rozwój infrastruktury i cele klimatyczne– zaznacza wiceminister Waldemar Buda.
Do województwa dolnośląskiego trafi również dodatkowe 556 milionów euro z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (FST), którego celem jest łagodzenie skutków transformacji w kierunku gospodarki neutralnej dla klimatu.
Już teraz możemy powiedzieć, że na Dolny Śląsk w ramach programu regionalnego i Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji trafi ponad 1 miliard 560 milionów euro, a jesteśmy jeszcze przed negocjacjami rezerwy programowej, dlatego ta pula może się zwiększyć – podkreślał wiceminister Buda.