W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Więcej pieniędzy dla Śląska na walkę o Czyste Powietrze

28.06.2019

Zawarto porozumieniu, dzięki któremu najbardziej zanieczyszczone miasta średnie w województwie śląskim, będą mogły uzyskać dofinansowanie na termomodernizację domów jednorodzinnych i wymianę przestarzałych pieców, zarówno z środków krajowych, jak i Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. W imieniu ministerstwa inwestycji i rozwoju umowę podpisała wiceminister Małgorzata Zielińska.

Siedem osób stoi za stołem, sześć z nich trzyma w ręku umowy.

 - Podpisane dzisiaj porozumienie to hasło "wszystkie ręce na pokład" w praktyce. Rząd i samorząd muszą iść ramię w ramię do walki ze smogiem. A to, że potrzeby samorządów są ogromne, widzimy chociażby po zakończonym w środę konkursie o unijne dofinansowanie dla walki ze smogiem na Śląsku. Wcześniej o fundusze unijne z Programu Infrastruktura i Środowisko na termomodernizację mogły starać się tylko wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe. Zmieniliśmy zasady i w tym konkursie mogły wystartować też samorządy, których zgłosiło się aż 53 na 98 wszystkich wniosków. Kwota wnioskowanego dofinansowania prawie dwukrotnie przekroczyła dostępne środki –podkreśliła minister Zielińska.

Porozumienie umożliwi finansowanie termomodernizacji domów rodzinnych i wymianę pieców w ramach środków krajowych z Funduszu Termomodernizacji i Remontów oraz Regionalnego Programu Województwa Śląskiego. Najbardziej zanieczyszczone miasta średnie w województwie śląskim, takie jak.: Żywiec, Żory, Pszczyna, Knurów, Myszków, Wodzisław Śląski i Godów będą mogły uzyskać nawet 90% dofinansowania w ramach programu STOP SMOG. Wcześniej śląskie miasta  mogły ubiegać się o pomoc finansową jedynie z Funduszu Termomodernizacji i Remontów, gdzie wsparcie wynosiło jedynie 70%.

Porozumienie o współpracy zawarli: Minister Przedsiębiorczości i Technologii, Minister Inwestycji i Rozwoju, Zarząd Województwa Śląskiego i Pełnomocnik Premiera ds. Programu Czyste Powietrze.

Program StopSmog

Program StopSmog ogłosił premier Mateusz Morawiecki 22 lutego 2018 r. na konferencji prasowej w KPRM. Omawiano wówczas wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE stwierdzający naruszenie przez Polskę unijnych regulacji prawnych dotyczących jakości powietrza. Program ten formalnie wdrożyła  nowela o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Program będzie realizowany do 2024 r.

Ma on na celu dotarcie z pomocą finansową w wymianie kotłów i termomodernizacji do najmniej zamożnych gospodarstw domowych, które znajdują się w polskich miastach o najgorszym powietrzu. Miasta z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Europie wymienia WHO na liście opublikowanej w 2016 i 2018 r. W 2016 r. na liście były to 33 polskie miasta, a w 2018 r. - 36.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
28.06.2019 15:49 Małgorzata Głowacka
Pierwsza publikacja:
28.06.2019 15:49 Małgorzata Głowacka
{"register":{"columns":[]}}