W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wirtualny spacer po przeszłości

17.09.2021

Inwestycje przyszłości chronią przeszłość. Bezcenne skarby wydobyte podczas prowadzenia prac archeologicznych poprzedzających inwestycje dofinansowane z Funduszy Europejskich można wciąż oglądać na wirtualnej wystawie "POIiŚ o przeszłości" online w formie spaceru 3D.

srebrna kaptorga (pojemnik, w którym umieszczano amulety, pachnidła a w późniejszym okresie relikwie) z wyobrażeniem drapieżnego ptaka (orła?) z XI-XII w.

Gdyby nie fundusze unijne, które wspierają środki krajowe, nie mielibyśmy w Polsce tak wielu inwestycji. A z kolei gdyby nie one - nie byłoby tylu odkryć, ponieważ nigdy wcześniej badania archeologiczne w Polsce nie były prowadzone na tak dużą skalę

- mówił Waldemar Buda otwierając wystawę.

Budowa drogi ekspresowej S8 Wyszków - Białystok umożliwiła odkrycie znalezisk związanych z działaniami wojennymi, przede wszystkim z okresu wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. Inwestycja pozwoliła na odkrycie nieznanej historii dwóch żołnierzy Wojska Polskiego, którzy polegli podczas działań wojennych i zostali pochowani w Trzciance przy drodze Wyszków-Ostrów Mazowiecka.

Modernizacja toru wodnego Świnoujście - Szczecin do głębokości 12,5 m pozwoliła na wydobycie podwodnych skarbów z dna Odry. Wydobyte znaleziska, w tym z okresu drugiej wojny światowej to pozostałości m.in. bombardowania przez aliantów ciężkiego krążownika Lützow w Świnoujściu i zakładów benzyny syntetycznej w Policach oraz z okresu średniowiecza, z którego pochodzi znaleziony miecz, prawdopodobnie XII-wieczny.

Bezcenne dkrycie na stanowisku Bodzia podczas budowy autostrady A1, odcinek Toruń - Stryków, zmieniło wyobrażenie o przeszłości państwa polskiego. Odkryto tam pozostałości cmentarzyska elit państwa wczesnopiastowskiego z unikalnym i niezwykle bogatym wyposażeniem zmarłych. Bogactwo wyposażenia oraz cechy rytuału pogrzebowego wskazują, że pochowani tam zostali członkowie świeckiej elity państwa polskiego z czasów Bolesława Chrobrego. Wiele darów grobowych znajduje podobieństwo wśród artefaktów mających wschodnie (głównie Ruś Kijowska), skandynawskie, ale również południowe (Wielka Morawa) i zachodnie (państwo Franków) pochodzenie.

Bezcenne są także odkrycia artefaktów odnalezionych w trakcie prac budowy metra warszawskiego podczas budowy II linii metra. Niektóre z nich liczą nawet 132 tysiące lat! Są to szczątki zwierząt prehistorycznych - m.in. słonia leśnego i prażubra.

Program Infrastruktura i Środowisko wspiera ochronę dziedzictwa narodowego w Polsce. Dofinansowanie działalności Wojewódzkich Konserwatorów Zabytków ma zoptymalizować i przyspieszyć proces inwestycyjny także w przypadku, gdy na plac budowy wkracza nadzór archeologiczny lub konserwatorski.

Organizatorem wystawy jest Departament Programów Infrastrukturalnych, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Muzeum Niepodległości w Warszawie, Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie.

Materiały

Wirtualny spacer 3D po wystawie "POIiŚ o przeszłości"
{"register":{"columns":[]}}