W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta studyjna Sieci Miasto Zielone w Danii

07.06.2022

W dniach 1-3 czerwca 2022 roku odbyła się wizyta sieci Miasto Zielone Partnerskiej Inicjatywy Miast w Kopenhadze, w Danii. Najistotniejszą i czołową kwestią programu wizyty była tematyka zielonej transformacji energetycznej, wymiana doświadczeń dotycząca zmian energetycznych oraz poznanie zdania czołowych interesariuszy na temat zielonej transformacji.

Grupa osób stojących na tle zieleni. Na zdjęciu napis: "Wizyta Sieci Miasto Zielone Partnerskiej Inicjatywy Miast w Kopenhadze".

Agenda spotkań obejmowała wizyty w miejscach kluczowych dla planowania przestrzennego, adaptacji klimatycznej oraz zachodzących zmian infrastrukturalnych. Uczestnicy odwiedzili Climate Park, który jest największym klimatycznym projektem w Kopenhadze, posiadającym zbiornik wodny o pojemności 22.6000 m3. Mieli okazję przejść się po parku Tåsinge Plads, który jest pierwszą urbanistyczną strefą przystosowaną do zmian klimatycznych. Program obejmował również poznanie wytycznych planu wdrożeniowego, dzięki którym Kopenhaga w 2025 roku ma szansę zostać pierwszą stolicą, która jest niezależna od węgla. Plan objął również wizytę uczestników na Uniwersytecie w Kopenhadze, gdzie znajduje się Karen Blixen Plads. Jest to miejsce integracji życia miejskiego ze środowiskiem naturalnym. Na głównym placu studenci spędzają czas w otoczeniu bioróżnorodności, która jest włączana do miejskiego otoczenia dzięki używaniu wody deszczowej oraz długotrwałych materiałów.

Celem sieci Miasto Zielone Partnerskiej Inicjatywy Miast jest wdrażanie rozwiązań opartych na naturze, co stanowi odpowiedź na wyzwania środowiskowe oraz społeczne i uodpornienie miast na ekstremalne zjawiska klimatyczne oraz atmosferyczne. Zagadnieniem istotnym dla realizacji wskazanego celu jest poszukiwanie rozwiązań, które przyczyniają się do zwiększenia efektywności, sprawności oraz przyczynią się do racjonalnego i odpowiedzialnego gospodarowania zasobami przyrody i środowiska w sposób przyjazny klimatowi.

W Danii 67.5 procenta energii pochodzi z zielonych źródeł, 70 procent ze wszystkich odpadów podlega recyklingowi, 9 na 10 obywateli Danii posiada rower, a Komitet Światowej Rady Energetycznej sklasyfikował duński system energetyczny jako jeden z trzech najlepszych na świecie.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}