W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta w Portugalii – podsumowanie

08.04.2019

Inauguracja działania polskiego biura handlowego, owocne spotkania z przedstawicielami portugalskiego rządu i interesujące debaty podczas międzynarodowego forum Horasis. Trzydniowa wizyta ministra Jerzego Kwiecińskiego w Lizbonie dobiegła końca.

Wizyta w Portugalii

 - Zależy nam na rozwijaniu relacji gospodarczych z Portugalią. Wyraźny i dynamiczny wzrost w naszej wymianie handlowej z pewnością się na to przełoży – podkreślał Kwieciński podczas spotkania z ministrem gospodarki Pedro Siza Vieirą.

Po rozmowach ministrowie wzięli udział w uroczystości inauguracji działania biura Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Lizbonie.

Biuro to pierwszy punkt kontaktu dla polskiego eksportera i zagranicznego inwestora, gdzie przedsiębiorca pozyska niezbędną wiedzę, pozwalającą zredukować ryzyko biznesowe na nowym rynku. Siedemdziesiąt zagranicznych biur handlowych, które do końca 2018 roku, powstało na całym świecie pomaga firmom na każdym etapie realizowania projektów za granicą. Ich zadaniem jest również identyfikowanie lokalnych przedsiębiorstw zainteresowanych inwestowaniem zagranicznym i pozyskanie ich jako inwestorów dla Polski. Biura lokowane są na rynkach szybkiego wzrostu, charakteryzujących się największym potencjałem możliwości eksportowych oraz inwestycyjnych dla danej grupy polskich produktów.

Polska od lat notuje dodatnie saldo w handlu z Portugalią. W 2018 roku łączne obroty handlowe naszych krajów zbliżyły się do dwóch miliardów euro.  Budowanie dobrych relacji handlowych jest z punktu widzenia Polski bardzo istotne, ponieważ Portugalia leży na przecięciu szlaków handlowych i inwestycyjnych pozostałych rynków portugalskojęzycznych. Może tym samym  stać się dla naszych przedsiębiorstw przyczółkiem do dalszej ekspansji gospodarczej świata luzofońskiego.

Z Portugalią łączy nas również zbliżone spojrzenie na kwestie związane z polityką spójności. Negocjacji przyszłego budżetu i realizacji projektów w formule partnerstwa publiczno – prywatnego dotyczyły rozmowy z ministrem do spraw planowania, Nelsonem de Souzą. Polskie doświadczenia z obszaru wykorzystania funduszy polityki spójności były również interesujące dla minister ds. integracji z Unią Europejską Kosowa, Dhuratą Hoxhą. Przy okazji rozmów minister Kwieciński zapewnił, że wspieramy europejskie ambicje Kosowa i jesteśmy gotowi służyć naszym doświadczeniem w tym obszarze. Podobne deklaracje padły również podczas dyskusji z wicepremierem Macedonii Północnej Bujarem Osmanim, który poinformował, że jego rząd będzie starał się otworzyć negocjacje ze Wspólnotą jeszcze w czerwcu tego roku.

Na zakończenie wizyty minister Kwieciński wziął również udział w międzynarodowym forum Horasis. W panelu otwierającym kongres, razem z senatorem Michaelem Brownem ze Stanów Zjednoczonych i portugalskim ministrem ds. nauki, technologii i szkolnictwa wyższego Manuelem Heitorem rozmawiali o globalizacji i populizmie.

– Rozumienie pojęcia globalizacja różni się w zależności od części świata, w której na ten temat dyskutujemy – akcentował Jerzy Kwieciński.

Udział w forum, które zgromadziło kilkuset liderów politycznych i bieznesowych, z całego świata, był okazją do wymiany doświadczeń i opinii z przedstawicielami rządów m.in. Namibii, Indii czy Portugalii. Był to jednocześnie ostatni punkt agendy wizyty polskiej delegacji w Lizbonie.

Zdjęcia (9)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
08.04.2019 14:56 Emilia Chmiel
Pierwsza publikacja:
08.04.2019 14:56 Emilia Chmiel
{"register":{"columns":[]}}