Wizyta wiceministra Jana Szyszko w Lubuskiem: W KPO wspieramy przedsiębiorców
17.07.2024
Polska otrzyma z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) 59,8 mld euro (257,1 mld zł), w tym 25,27 mld euro (108,6 mld zł) w postaci dotacji i 34,54 mld euro (148,5 mld zł) w formie preferencyjnych pożyczek. To wielka szansa dla firm na rozwój. O możliwościach unijnego wsparcia dla przedsiębiorców mówił w Nowej Soli wiceminister Jan Szyszko.
Będąc dzisiaj w Nowej Soli można powiedzieć – Polska w rozkwicie. Ta rewitalizacja odbywa się z dużym udziałem środków europejskich. Widać, jak to miejsce tętni życiem
– powiedział wiceminister Jan Szyszko podczas briefingu, który odbył się terenie zrewitalizowanej Fabryki Nici Odra.
I dodał:
Jestem dzisiaj po bardzo dobrych rozmowach z lubuskimi przedsiębiorcami. Nasze ministerstwo, odpowiedzialne za politykę regionalną, najwyższy priorytet w najbliższych latach położy na rozwój mniejszych ośrodków. Od tego jest rząd, od tego jest państwo, żeby takim miejscom pomagać. I my to robimy, na przykład poprzez Krajowy Plan Odbudowy, w którym jest wiele inwestycji nakierowanych dla mniejszych ośrodków.
KPO stanowi istotne narzędzie wsparcia dla polskich przedsiębiorstw. Oferuje możliwość pozyskania dotacji na rozwój działalności, innowacje oraz wzmocnienie konkurencyjności.
Otwarte i planowane nabory z KPO dla przedsiębiorców
Spotkanie wiceministra Jana Szyszko z przedsiębiorcami w Parku Technologicznym Interior w Nowej Soli było okazją do omówienie kluczowych założeń i celów KPO. Sekretarz stanu przedstawił informacje o trwających i planowanych naborach dla MŚP i dużych przedsiębiorstw.
Obecnie trwa m.in. nabór z KPO na inwestycje dla przedsiębiorstw w produkty, usługi i kompetencje pracowników oraz kadry związane z dywersyfikacją działalności. Celem dotacji jest wsparcie odporności MŚP i mikroprzedsiębiorstw w sektorach najbardziej dotkniętych pandemią COVID-19 w Polsce, czyli w sektorach HoReCa, turystyki i kultury.
Przedsiębiorcy mogą ubiegać się również o dofinansowanie działań na zapewnienie dostępu do bardzo szybkiego internetu na obszarach białych plam. Inwestycja ta ma na celu zwiększenie liczby gospodarstw domowych objętych stałą siecią szerokopasmową.
Do 10 sierpnia trwa nabór na wsparcie inwestycji, które wdrażają technologie i innowacje środowiskowe, w tym projekty związane z gospodarką o obiegu zamkniętym. Inwestycja będzie składać się z dwóch działań. W ramach pierwszego wspierane będą projekty przyznane MŚP, których efektem będzie lepsza gospodarka materiałowa, zwiększenie efektywności energetycznej oraz zmiana filozofii przedsiębiorstw w kierunku zerowej ilości odpadów. W ramach drugiego działania finansowane będą projekty wspierające rozwój technologii przyczyniających się do tworzenia rynku surowców wtórnych.
We wrześniu ruszy nabór z KPO na dofinansowanie modernizacji systemu ciepłowniczego i ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. W ramach tego działania realizowane będą inwestycje w instalacje niskoemisyjne i odnawialne źródła energii. Wspierane będą instalacje wykorzystujące do produkcji ciepła: energię ze źródeł odnawialnych, paliwa gazowe, pompy ciepła oraz inne źródła, które zastąpią węgiel w ciepłownictwie systemowym.