W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

World For Ukraine Summit (W4UA) z udziałem wiceminister Jarosińskiej-Jedynak

08.12.2022

W Rzeszowie-Jasionce odbywa się międzynarodowy szczyt W4UA. To wydarzenie humanitarne, społeczne i gospodarcze, którego celem jest zbudowanie platformy do dialogu i wymiany doświadczeń w zakresie działań pomocowych dla naszych sąsiadów teraz i po zakończeniu wojny. W debacie poświęconej sytuacji uchodźców z Ukrainy na polskim rynku pracy uczestniczyła wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Wiceminister Małgorzata Jarosińskiej-Jedynak w gabinecie przy biurku z komputerem

W wyniku rosyjskiej inwazji co najmniej pięć milionów ludzi na Ukrainie straciło pracę. Wielu uchodźców wojennych z Ukrainy zaczęło szukać pracy w Polsce. Jak Ukrainki i Ukrainki odnajdują się na polskim rynku pracy? Jakie wyzwania stoją przed rynkiem pracy na Ukrainie i jak będzie wyglądał po wojnie? Oto główne pytania, na które szukali odpowiedzi uczestnicy panelu „Ukrainian Labor Market, IDPs and Inclusivity – Perspectives and Possibilities".

Unijne wsparcie dla ukraińskich uchodźców

W ramach programu Wiedza Edukacja Rozwój na cele związane ze wsparciem uchodźców przewidziane są działania na kwotę około 23 mln euro

– powiedziała wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Potrzeby uchodźców z Ukrainy zostały uwzględnione w projektach unijnych w obszarach takich jak: aktywizacja zawodowa, wsparcie przedsiębiorstw i ich pracowników oraz opieki nad dziećmi do lat 3, a także szkolenia językowe i doradztwo zawodowe.

Jak zaznaczyła wiceminister, w pomoc Ukraińcom zaangażowały się także samorządy. Przeznaczyły na ten cel oszczędności z realizacji programów regionalnych. Łącznie to około 107 mln euro, w tym 93 mln euro ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz około 14 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Ponadto pięć województw przekazało łącznie około 26 mln euro z drugiej transzy tzw. instrumentu REACT EU. Wszystkie te działania były podejmowane w reżimie przepisów regulacji unijnych

– dodała Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Odnosząc się do nowej perspektywy finansowej, sekretarz stanu powiedziała, że jednym z celów Europejskiego Funduszu Społecznego Plus będzie integracja społeczno-ekonomiczna obywateli państw trzecich, w tym migrantów.  Priorytet ten będzie realizowany na poziomie województw przy udziale programów regionalnych oraz na poziomie krajowym w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS). Na działania z budżetów regionalnych samorządy planują przeznaczyć łącznie 230 mln euro. Wsparcie z FERS wyniesie około 12,5 mln euro.

Pomoc dla uchodźców z niepełnosprawnościami

Podczas debaty, w której uczestniczyła wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak, rozmawiano także o  inicjatywach dedykowanych osobom z niepełnosprawnościami, które są w grupie uchodźców z Ukrainy.

Wiceszefowa MFiPR przypomniała o specjalnej infolinii dla osób głuchych. Szacuje się, że na skutek działań wojennych do Polski dotarło od kilkuset do nawet 2 tys. osób,  które potrzebują wsparcia w komunikacji w ukraińskim języku migowym. Dlatego w marcu tego roku uruchomiliśmy ogólnopolską wideoinfolinię dla tych osób. Tylko w ciągu pierwszych trzech miesięcy działania z infolinii skorzystało ponad 1000 osób posługujących się ukraińskim językiem migowym.

{"register":{"columns":[]}}