W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wpływ funduszy europejskich na rozwój regionów granicznych

14.03.2022

Międzynarodowa i międzyregionalna współpraca transgraniczna stanowi istotny element polityki rozwoju polskich województw. Międzynarodowe programy pozwalają na podejmowanie wspólnych wyzwań ponad granicami państw. 14 marca odbyło się spotkanie, w którym uczestniczył minister Grzegorz Puda, poświęcone wpływowi funduszy europejskich na rozwój regionów granicznych.

uczestnicy spotkania przy stole konferencyjnym, na szycie stołu po lewej minister Grzegorz Puda

Jak wielkie znaczenie ma współpraca transgraniczna i międzyregionalna widać doskonale teraz kiedy Polska przyjmuje setki tysięcy uchodźców z Ukrainy. Jest to możliwe dzięki więzom, które wytworzyły się między naszymi krajami na poziomie osób prywatnych, organizacji i samorządów lokalnych

– mówił minister Grzegorz Puda.

Ukraina zasługuje na pełną solidarność i pomoc społeczności międzynarodowej. Prowadzimy rozmowy z Komisją Europejską na temat możliwości wykorzystania funduszy europejskich na potrzeby pomocowe i wsparcie migrantów z Ukrainy

– dodał.

Jak zaznaczył minister Puda – umiejętnie korzystając z funduszy unijnych, euroregiony wspierają realizację projektów służących współpracy w dziedzinie kultury, edukacji, sportu, ochrony środowiska, transgranicznej mobilności, turystyki, ochrony zdrowia, konkurencyjności przedsiębiorstw. To tylko część z obszarów, na które beneficjenci mogą otrzymać dofinansowanie z funduszy unijnych, a dzięki zaangażowaniu samorządów lokalnych i organizacji Interreg stał się rozpoznawalną marką po obu stronach granicy.

Minister podsumował najważniejsze osiągnięcia programów Interreg i podziękował za aktywne zaangażowanie samorządów województw we wdrażaniu dotychczasowych edycji tych programów. W ramach Zarządzania Funduszami Małych Projektów na lata 2014-2020 w programie polsko-czeskim zakontraktowano w sumie ponad 1,8 tys. mikroprojektów, a programie polsko-słowackim ponad 400.

Efekty mikroprojektów w programie polsko-słowackim to ponad 1,2 tys. km nowych lub zmodernizowanych szlaków turystycznych. Odnowiono 500 obiektów dziedzictwa naturalnego i kulturowego. Ponad 7 tys. osób, skorzystało z programów edukacyjnych. Na czeskim pograniczu dzięki mikroprojektom powstało ponad 200 nowych produktów turystycznych, blisko 250 odnowionych obiektów, ponad 500 osób wzięło udział w programach wspierających transgraniczne zatrudnienie.

Zaznaczył, że w programach Polska-Słowacja i Polska-Czechy na lata 2021-2027 euroregiony nadal będą odgrywać kluczową rolę w realizacji Funduszy Małych Projektów. Do dyspozycji będzie ponad 19 mln euro środków UE w programie polsko-słowackim i ponad 35 mln euro środków UE w programie czesko-polskim.

Spotkanie było także okazją do rozmowy o wyzwaniach, jakie stawia przed regionami nowy budżet UE 2021-2027. Szef resortu funduszy i polityki regionalnej przypomniał, że w nowym okresie programowania 2021-2027 Unia Europejska kładzie jeszcze silniejszy nacisk na współpracę ponad granicami państw.

Niewątpliwie rola funkcjonowania euroregionów w Polsce jest ogromna. Tego typu współdziałanie wpływa na umocnienie poczucia wspólnoty regionalnej. Ponadto wzmacnia rozwój obszarów przygranicznych Polski. Takie rozwiązanie przyczynia się do tego, że granica nie dzieli, a łączy społeczności, które bezpośrednio ze sobą sąsiadują

– powiedział minister Grzegorz Puda.

Współpraca samorządów skupionych w ramach euroregionów ma ogromne znaczenie nie tylko dla integracji obszarów przygranicznych, ale także dla stymulowania rozwoju społeczno-gospodarczego tych terenów. Na południowym pograniczu Polski widać to szczególnie dobrze

– dodał.

Minister przypomniał o staraniach MFiPR oraz Sygnatariuszy Deklaracji Karpackiej (Polska, Ukraina, Węgry i Słowacja) o powstanie nowej piątej strategii makroregionalnej UE – Strategii Karpackiej, która wzmocni znaczenie i rozpoznawalność Karpat w wymiarze geopolitycznym. Będzie ona stabilizować system wdrażania wspólnych projektów, zwiększy dostęp do unijnych źródeł finansowania oraz pozwoli na wzmocnienie współpracy z krajami spoza UE, zwłaszcza z Ukrainą.

W obecnej sytuacji politycznej strategia makro-regionalna, włączająca karpackie regiony Ukrainy, byłaby nie tylko impulsem rozwojowym dla tych obszarów, ale także kolejnym formatem integrującym i wzmacniającym wschodnią, zewnętrzną granicę UE i samą Ukrainę

– przypomniał minister Grzegorz Puda.

W debacie udział wzięli przedstawiciele ośmiu Euroregionów z południowej granicy Polski oraz Przedstawiciel Federacji Euroregionów Rzeczpospolitej Polskiej.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}