Wsparcie dla branży turystycznej w Polsce Wschodniej nadal dostępne
28.09.2020
Już blisko pół tysiąca firm działających w branży turystycznej w Polsce Wschodniej skorzystało z pożyczek na rozwój turystyki. Dzięki nim przedsiębiorstwa mogą nie tylko inwestować, lecz także sfinansować bieżące wydatki i utrzymać działalność w trudnym dla branży czasie pandemii.
Branża turystyczna jako jedna z tych, które najbardziej ucierpiały w wyniku pandemii, potrzebuje szczególnego wsparcia. Obok inwestycji i rozwoju przedsiębiorcy poszukują dziś możliwości utrzymania płynności finansowej. Pożyczki na rozwój turystyki od maja dostępne na nowych korzystniejszych warunkach to pomoc, którą nadal mogą otrzymać firmy – mówi Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej.
Z ułatwień mogą również skorzystać dotychczasowi pożyczkobiorcy. Obniżenie oprocentowania pożyczki, dodatkowa karencja w spłacie czy wakacje kredytowe pozwolą im nie tylko kontynuować wcześniej rozpoczęte inwestycje, lecz także zachować płynność finansową.
Aktywność przedsiębiorców pokazuje, że takie wsparcie wciąż jest potrzebne, dlatego będziemy je kontynuować – dodaje szefowa MFiPR.
Ułatwienia dla przedsiębiorców
O pożyczkę mogą ubiegać się mikro-, mali i średni przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność w branży turystycznej na terenie Polski Wschodniej. Wsparcie nawet do 500 tysięcy złotych mogą przeznaczyć na nowe inwestycje lub w całości wykorzystać na pokrycie bieżących wydatków związanych z działalnością, na przykład na opłacenie czynszu, mediów czy wypłatę wynagrodzeń pracownikom, dzięki czemu firma będzie mogła utrzymać działalność, zachować płynność finansową i zatrudnienie.
Dodatkowe ułatwienia obejmują:
- okres spłaty pożyczki do 84 miesięcy (wcześniej było to możliwe po spełnieniu określonych warunków),
- brak wymaganego wkładu własnego,
- 6-miesięczną standardową karencję w spłacie rat kapitałowych z możliwością przedłużenia o kolejne 6 miesięcy lub 6-miesięczne wakacje kredytowe, czyli zawieszenie obowiązku spłat raty kapitałowej lub kapitałowo-odsetkowej,
- obniżenie dotychczasowego oprocentowania – w przypadku nowych pożyczek o połowę.
O zmianę dotychczasowych warunków pożyczki mogą wnioskować również przedsiębiorcy, którzy otrzymali wsparcie przed pandemią. Jeżeli będą wnioskować o zmianę warunków udzielonej pożyczki, muszą uzasadnić, że sytuacja wywołana przez pandemię wpłynęła negatywnie na kondycję finansową firmy.
Gdzie starać się o pożyczkę
Aby otrzymać pożyczkę, należy zgłosić się do wybranej instytucji finansującej:
- w województwie lubelskim do Lubelskiej Fundacji Rozwoju,
- w województwie podkarpackim do Agencji Rozwoju Regionalnego MARR SA,
- w województwie podlaskim do Funduszu Wschodniego Sp. z o.o.,
- w województwie świętokrzyskim do Krajowego Stowarzyszenia Wspierania Przedsiębiorczości,
- w województwie warmińsko-mazurskim do Działdowskiej Agencji Rozwoju SA.
Lista instytucji finansujących wraz z danymi kontaktowymi jest dostępna na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego (https://www.bgk.pl/przedsiebiorstwa/wsparcie-rozwoju-firm/przedsiebiorcza-polska-wschodnia-turystyka/) w zakładce „Kto udzieli pożyczki”.
Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka
Instrument Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka to środki krajowe, którymi dysponuje minister funduszy i polityki regionalnej, zarządza Bank Gospodarstwa Krajowego, a dystrybucją w województwach zajmują się instytucje finansujące. Instrument wspiera mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa prowadzące działalność w branży turystycznej i okołoturystycznej chcące zainwestować w Polsce Wschodniej. Całkowity budżet instrumentu to 200 milionów złotych. Pożyczki będą udzielane do 2026 roku.