Wsparcie innowacji i przedsiębiorczości w przyszłym budżecie UE. 7. Kongres Klastrów Polskich
04.11.2021
Rozpoczął się 7. Kongres Klastrów Polskich. Uczestnicy spotkania szukają recepty na powrót na ścieżkę dynamicznego rozwoju gospodarczego. O możliwych formach wsparcia innowacji mówiła podczas otwarcia wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Jednym z kół zamachowych gospodarki są szeroko rozumiane innowacje oraz przedsiębiorczość. O konkurencyjności gospodarki w dużym stopniu decyduje to, w jakim zakresie jest ona w stanie generować i rozwijać nowe technologie. Ogromną rolę w tym procesie odgrywają klastry, tworząc środowisko dla współpracy przedsiębiorstw, instytucji badawczych czy samorządów
– rozpoczęła wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Jak zauważyła wiceszefowa w resorcie funduszy i polityki regionalnej firmy działające w klastrach są bardziej innowacyjne niż firmy nie należące do sieci, rejestrują więcej znaków towarowych i ubiegają się o więcej patentów, a także współpracują i eksportują więcej od firm spoza klastrów.
W nowym budżecie UE na lata 2021-2027 na wsparcie innowacyjnej, opartej na pracach B+R gospodarki przeznaczymy prawie 11,4 mld euro, z czego blisko 8 mld euro będzie dostępnych w Programie Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki. To następca Programu Inteligentny Rozwój
– dodała wiceminister Jarosińska-Jedynak.
Program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki to program krajowy, który skierowany będzie do wszystkich przedsiębiorców. W najbliższych latach stanowił będzie źródło wsparcia projektów innowacyjnych, badawczo-rozwojowych, zwiększających konkurencyjność polskiej gospodarki, łączących naukę z biznesem. Oferta dostępna w Programie została tak przygotowana, aby pomóc przedsiębiorcom finansować cały proces B+R+I, wspierać przedsiębiorstwa na każdym etapie rozwoju, umożliwiać rozwój infrastruktury badawczo-rozwojowej, czy umożliwiać finansowanie projektów wysokiego ryzyka, a także wspierać „zieloną” i cyfrową transformację przedsiębiorstw. Wsparcie w programie będzie udzielane w formie zarówno bezzwrotnych dotacji, jak również w formie instrumentów finansowych oraz mieszanych form wsparcia.
„Nowe programy europejskie na lata 2021-2027. Finansowanie rozwoju, innowacji i odbudowy Polski w nowej perspektywie finansowej i po kryzysie Covid-19” to hasło 7. Kongres Klastrów Polskich, który odbywa się od 4 do 5 listopada.