W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wspieramy odbudowę Ukrainy – z udziałem polskiego i międzynarodowego biznesu oraz unijnych instrumentów finansowych

13.11.2024

Mobilizowanie inwestycji sektora prywatnego na rzecz kompleksowej odbudowy Ukrainy ze zniszczeń wojennych to główny temat dwudniowej konferencji „European Union - Ukraine Investment Conference”, która odbywa się w Warszawie. W wydarzeniu, które jest częścią targów biznesowych „Rebuild Ukraine”, uczestniczyli minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz i wiceminister Jan Szyszko, przedstawiciele rządu Ukrainy i Komisji Europejskiej, a także przedsiębiorcy i samorządowcy z całej Europy.

Minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz stoi w oddali z lewej strony przy pulpicie i mówi do mikrofonu.

Wiele firm z różnych państw jest zainteresowanych udziałem w procesie odbudowy i modernizacji Ukrainy. Wśród nich są też polskie firmy, które już posiadają ogromne doświadczenie we współpracy z ukraińskimi partnerami. W Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej i Banku Gospodarstwa Krajowego tworzymy nowe mechanizmy finansowe – m.in. preferencyjny fundusz pożyczkowy – które będą wspierały ich udział w procesie odbudowy Ukrainy

– powiedziała minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, otwierając targi z udziałem polskiego, ukraińskiego i międzynarodowego biznesu „Rebuild Ukraine”. 

Efektywnie wykorzystujemy też środki unijne do wzmocnienia współpracy z Ukrainą poprzez rozbudowę infrastruktury transportowej we wschodniej Polsce, a także modernizację i usprawnienie polsko-ukraińskich, drogowych i kolejowych, przejść granicznych. W ten sposób przyczyniamy się do realizacji unijnej inicjatywy korytarzy transportowych i pełnimy funkcję centrum inwestycyjno-logistycznego, wzmacniającego odbudowę Ukrainy. Polska aktywnie wspiera też wiodącą rolę unijnego Instrumentu na rzecz Ukrainy, którego wdrażanie koordynujemy

– podkreśliła minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. 

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej podpisało w ostatnim czasie umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego na 250 mln zł preferencyjnych kredytów dla polskich przedsiębiorców, którzy chcą zaangażować się w odbudowę, eksport i inwestycje w Ukrainie. To program pilotażowy, który chcielibyśmy rozszerzyć w przyszłości

– powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko na inauguracji konferencji „EU-Ukraine Investment Conference”, która odbywa się w ramach targów „Rebuild Ukraine”. 

Debata o powojennej odbudowie Ukrainy

W pierwszym dniu konferencji „European Union - Ukraine Investment Conference” zaprezentowano rezultaty pierwszych działań prowadzonych w ramach II filaru instrumentu Ukraine Facility (Ukraine Investment Framework). Omówione zostały też perspektywy rozwoju partnerstw biznesowych pomiędzy Ukrainą i Unią Europejską. Ważnym tematem tego wydarzenia jest także prezentacja przez Komisję Europejską oraz Ministerstwo Gospodarki Ukrainy szans biznesowych dla przedsiębiorców, którzy swoją aktywnością chcą przyczynić się do:

  • wspierania procesu akcesji Ukrainy do struktur europejskich, 
  • udziału firm z Unii Europejskiej w odbudowie Ukrainy oraz współpracy w ramach wspólnego rynku UE, 
  • wdrażania przez rząd ukraiński reform, które wpływają na poprawę warunków do prowadzenia biznesu na Ukrainie. 

W drugim dniu konferencji odbędą się warsztaty z udziałem ekspertów i przedsiębiorców. Będą się one koncentrować na problematyce dotyczącej m.in. możliwości zwiększenia poziomu bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) firm z państw członkowskich UE na Ukrainie, większego zaangażowania funduszy private equity w finansowanie sektora nowych technologii i ukraińskich start-upów. Omówiona zostanie również  kwestia tworzenia rozwiązań dotyczących ubezpieczenia ryzyka wojennego (war insurance) oraz gwarancji dla inwestorów zagranicznych, które umożliwiłyby transfer zysków kapitałowych z Ukrainy. 

Doświadczenie polskich firm w handlu oraz inwestowaniu w Ukrainie, a tym samym znajomość wymagającego rynku ukraińskiego stanowią niewątpliwy atut i przewagę wobec ich zachodnich odpowiedników w perspektywie procesu odbudowy. Polska jest szczególnie predestynowana do pełnienia roli logistycznego-inwestycyjnego hubu w tym zakresie.

Warszawska konferencja „European Union - Ukraine Investment Conference” odbywa się w dniach 13-14 listopada 2024 r. w ramach międzynarodowych targów „Rebuild Ukraine”. Jej organizatorami są Komisja Europejska oraz rząd Ukrainy.  

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}