W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wspieramy podmioty publiczne w dążeniu do dostępności

25.11.2021

Sektor publiczny powinien budować wizerunek państwa odpowiedzialnego za swoich obywateli, również tych z niepełnosprawnościami. Uruchomiony dziś ośrodek wsparcia architektury dostępnej będzie udzielał podmiotom publicznym kompleksowej pomocy z zakresu uniwersalnego projektowania i dostosowania budynków do potrzeb wszystkich użytkowników – powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Na zdjęciu widoczne 6 osób: od lewej tłumaczka języka migowego, architekt Marta Kulik, na wózku inwalidzkim siedzi prezes Robert Jagodziński, obok stoi prezes PFRON Krzysztof Michalkiewicz, minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak oraz minister Paweł Wdówik i jego pies przewodnik.

Dzisiejszy projekt jest dopełnieniem oferty, w której centralną rolę odgrywa Fundusz Dostępności.

Z jego środków udzielono już 70 pożyczek o wartości blisko 25 mln zł. Efekty to 29 zrealizowanych inwestycji, zarówno w blokach mieszkalnych, jak i budynkach urzędów gmin, starostw powiatowych lub innych instytucji samorządowych. Z nowych wind, podjazdów, platform i innych udogodnień mogą już korzystać mieszkańcy m.in. Biłgoraju, Janowa, Nowej Starzyny i Mikołowa

– wymieniła wiceminister Jarosińska-Jedynak.

Dodała, że dzięki inicjowanemu dziś doradztwu, skłonność podmiotów publicznych do podejmowania działań inwestycyjnych związanych z dostępnością będzie rosnąć. Celem ośrodka jest bowiem stworzenie standardu kompleksowej usługi w zakresie dostępności architektonicznej.

Projekt będzie finansowany z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, którego instytucją zarządzającą jest Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Liderem projektu jest Fundacja Aktywnej Rehabilitacji a Partnerami projektu są Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz ARQiteka Biuro Projektowe Marta Kulig.

Planowane działania w ramach ośrodka wsparcia architektury dostępnej:

  • objęcie wsparciem doradczym i audytowym z zakresu dostępności architektonicznej i projektowania uniwersalnego 450 podmiotów publicznych,
  • uruchomienie ogólnopolskiej infolinii,
  • uruchomienie portalu wspierającego podmioty publiczne, 
  • organizacja spotkań z podmiotami publicznymi,
  • opracowanie i dystrybucja materiałów informacyjnych,
  • przygotowanie raportu z realizacji wsparcia dla podmiotów publicznych z zakresu dostępności architektonicznej budynków i przestrzeni dla osób ze szczególnymi potrzebami oraz projektowania uniwersalnego.
{"register":{"columns":[]}}