„Wspólnie dla rozwoju: od diagnozy do projektów” - Seminarium Sieciujące dla partnerstw JST uczestniczących w projekcie CWD Plus
30.11.2022
- Chcemy aby w nadchodzącej perspektywie jeszcze bardziej wzmacniać terytorialny wymiar polityki rozwoju i tym samym poprawiać jej skuteczność w reagowaniu na zróżnicowane potrzeby rozwojowe samorządów lokalnych i regionalnych - powiedziała wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak podczas otwarcia drugiego dnia Seminarium Sieciującego.
W dniach 29-30 listopada br. odbyło się w Serocku pierwsze Seminarium Sieciujące dla partnerstw JST uczestniczących w projekcie CWD Plus. Prawie 300 uczestników z całej Polski, w tym przedstawiciele samorządów lokalnych, samorządów regionalnych, instytucji administracji krajowej oraz eksperci związku Miast Polskich i Fundacji Fundusz Współpracy wzięło udział w wydarzeniu zorganizowanym pod hasłem „Wspólnie dla rozwoju: od diagnozy do projektów”. Seminaria Sieciujące realizowane są w ramach projektu Centrum Wsparcia Doradczego Plus (CWD Plus).
Uczestnicy spotkania podsumowali stan dotychczasowych prac w projekcie CWD Plus oraz podzielili się doświadczeniami w oparciu o konkretne przykłady i dobre praktyki.
Zachęcam do wykorzystania w pełni potencjału i zasobów ekspertów CWD w przygotowaniu dokumentów strategicznych i dobrej jakości projektów. Liczę, że doradztwo prowadzone w ramach CWD przyniesie efekt w postaci skutecznego aplikowania o dostępne środki europejskie
- powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Ważnym punktem seminarium były rozmowy z przedstawicielami instytucji zarządzających programami regionalnymi i krajowymi dotyczące wsparcia finansowego dla partnerstw JST i obszarów strategicznej interwencji w ramach polityki spójności perspektywy 2021-2027.
Znajdujemy się w bardzo ważnym momencie programowania perspektywy 2021-2027, Państwa głos w tym kontekście będzie cennym wkładem w toczące się prace nad uszczegółowieniem programów, aby w jak największym stopniu odpowiadały one na lokalne potrzeby i wspierały realizacje zintegrowanych i prorozwojowych projektów. Przewidujemy, że wszystkie programy zarówno na poziomie krajowym, jak i regionalnym będą zatwierdzone do końca 2022 roku
– podkreśliła wiceminister.
CWD Plus to innowacyjny projekt doradczy o ogromnej skali, który angażuje obecnie ponad 700 samorządów lokalnych z 77 partnerstw z całej Polski. Doradztwo świadczone w projekcie przez ekspertów Związku Miast Polskich i Fundacji Fundusz Współpracy ma praktyczny i systemowy wymiar, ponieważ przełamuje dotychczasowe schematy wsparcia rozwoju obszarów funkcjonalnych na obszarach strategicznej interwencji o znaczeniu krajowym, czyli obszarach zagrożonych trwałą marginalizacją i miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze.
Celem przyświecającym projektowi CWD Plus jest wsparcie modelu partnerstwa samorządów lokalnych, współpraca ponad granicami administracyjnymi w poszukiwaniu rozwiązań wspólnych problemów, dostrzeganie wspólnych potencjałów rozwojowych i wykorzystanie doświadczeń partnerów w planowaniu strategicznym i wdrażaniu projektów.
Informacje o projekcie CWD Plus znajdują się na stronie.