Wspólnie tworzymy nowy program cyfrowy na lata 2021-2027 – wysłuchanie odwrócone FERC
28.10.2021
Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Żalek otworzył tzw. wysłuchanie odwrócone programu Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy 2021-2027 (FERC). Przedstawiciel Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej zaprezentował uczestnikom spotkania zmiany, jakie zostały wprowadzone do projektu programu.
Głównym celem dzisiejszego spotkania jest omówienie i podsumowanie uwag oraz postulatów zgłoszonych w trakcie wysłuchania publicznego FERC 13 maja br., zorganizowanego przez Fundację Stocznia oraz Ogólnopolską Federację Organizacji Pozarządowych
– powiedział wiceminister Żalek.
Wśród zgłaszanych postulatów pojawiały się m.in. potrzeba wsparcia kompetencji cyfrowych ogółu obywateli, w tym seniorów, a także uczniów i nauczycieli. Partnerzy społeczni i gospodarczy zgłaszali także potrzebę podjęcia działań podnoszących świadomość w zakresie cyberbezpieczeństwa, fake newsów oraz przeciwdziałanie cyberprzemocy, szczególnie wobec kobiet.
Rozwój cyfrowy w nowej perspektywie
Pandemia COVID-19 pokazała, jak istotny jest szybki rozwój ww. obszarów dla sprawnego funkcjonowania gospodarki i społeczeństw w czasie tego typu zagrożeń. To dzięki procesowi cyfryzacji możliwa jest zdalna praca i edukacja, korzystanie z e-usług publicznych, w tym usług zdrowotnych, a także załatwianie coraz większej liczby spraw bez wychodzenia z domu.
Program Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy 2021-2027 jest kontynuacją Programu Polska Cyfrowa 2014-2020 i stanowi kolejny etap cyfrowej transformacji kraju. Jego budżet to około 2 mld euro.
Cele Programu:
- budowa społeczeństwa gigabitowego w Polsce,
- udostępnienie zaawansowanych e-usług pozwalających w pełni na elektroniczne załatwienie spraw obywateli i przedsiębiorców (4 i 5 stopień e-dojrzałości usług),
- zapewnienie cyberbezpieczeństwa poprzez wsparcie w ramach nowego dedykowanego obszaru interwencji,
- rozwój gospodarki opartej na danych wykorzystującej najnowsze technologie cyfrowe,
- rozwój współpracy na rzecz tworzenia cyfrowych rozwiązań problemów społeczno-gospodarczych,
- wsparcie rozwoju zaawansowanych kompetencji cyfrowych, w tym również w obszarze cyberbezpieczeństwa dla JST i przedsiębiorców.
Wysłuchania publiczne i odwrócone
Wysłuchanie publiczne to umożliwienie wypowiedzenia się, przedstawienia swojego poglądu (opinii, oczekiwań). Nie jest to dialog, co oznacza, że w trakcie wysłuchania nie ma wymiany zdań między stronami. Wysłuchania są otwarte dla każdej instytucji i osoby prywatnej, która chce w nich uczestniczyć jako widz lub mówca, a ich celem jest dostarczenie w danej sprawie argumentów i opinii różnych podmiotów oraz wyważenie sprzecznych interesów stron. Takie wydarzenie dotyczące Programu Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy 2021-2027 miało miejsce 13 maja 2021 r.
Po przeanalizowaniu zgłoszonych postulatów, organizowane jest tzw. wysłuchanie odwrócone. Ma ono na celu zaprezentowanie zmian wprowadzonych w projekcie programu Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy 2021-2027, jako odpowiedzi na postulaty zgłoszone podczas wysłuchania oraz przedstawienie stanowiska w sprawie tych uwag, które nie znalazły swojego odzwierciedlenia w tekście.