W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

WUF11 – globalne dążenie do poprawy dostępności

28.06.2022

Okrągły Stół ds. Osób z Niepełnosprawnościami jest kluczowym miejscem spotkań dla uczestników pracujących na rzecz budowania integracyjnych, bezpiecznych, odpornych i zrównoważonych miast i osiedli ludzkich. Podczas Światowego Forum Miejskiego okrągły stół posłuży jako przestrzeń do dyskusji i wymiany doświadczeń, strategii, narzędzi i działań na rzecz wdrażania Nowej Agendy Miejskiej i miejskiego wymiaru celów zrównoważonego rozwoju, zgodnie z Konwencją ONZ o prawach osób niepełnosprawnych. Zgromadził dziś szeroką gamę interesariuszy, w tym na różnych szczeblach rządowych, praktyków miejskich, organizacji osób niepełnosprawnych, instytutów, środowisk akademickich i przedstawicieli okręgów wyborczych osób starszych. W dyskusji uczestniczyli wiceministrowie Paweł Wdówik i Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

uczestnicy konferencji siedzą wokół stołu

Włączenie tematyki dostępności do dyskusji nad trendami polityki miejskiej i kierunkami procesów urbanizacyjnych jest dziś bezdyskusyjne wobec zmian jakie obserwujemy w naszych społeczeństwach. Chęć podejmowanie szerokiej dyskusji jest wyrazem otwartości liderów politycznych na zmianę paradygmatu w zarządzaniu miastem. Obserwujemy też, że w coraz większym stopniu proces ten uwzględnia współpracę i dialog wielu aktorów, którym zależy na tym by miasto było przestrzenią użyteczną i przyjazną

– mówiła Jarosińska-Jedynak.

W dyskusji wyraźnie wybrzmiało, że dostępność przestrzeni miejskiej nie powinna być traktowana jako przywilej, ale jako prawo każdego człowieka do: równego i sprawiedliwego traktowania jego potrzeb związanych z funkcjonowaniem, organizacją i zarządzaniem przestrzenią, w której mieszka.

W Polsce, te wartości staramy się od kilku lat podkreślać mocniej poprzez intensywne działania ogólnonarodowego Programu Dostępność Plus. Aby je urzeczywistniać, tworzymy warunki dla systemowego włączenia dostępności do polityk publicznych - zmieniamy prawo i inwestujemy także w miastach po to by osoby z niepełnosprawnościami mogły czuć się możliwie samodzielnie i realizować swoje zamiary życiowe – od tych najprostszych i prozaicznych jak zakupy, po te, które budują nasz status społeczny, takie jak dobra edukacja czy zatrudnienie

– akcentowała Jarosińska-Jedynak.

{"register":{"columns":[]}}