W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót
logo partycypacja

Wydarzenia

W ramach prac nad Koncepcją Rozwoju Kraju regularnie organizujemy wydarzenia wspomagające nasz proces. Dotychczas, od rozpoczęcia w 2021 roku prac nad KRK odbyły się:

Poprzednie lata

  • wrzesień/październik 2021 – debaty eksperckie i wysłuchania publiczne – cykli pięciu debat eksperckich i wysłuchań publicznych na temat najważniejszych z punktu widzenia rozwoju Polski trendów rozwojowych. Każde wydarzenie składało się z dwóch części – moderowanej dyskusji eksperckiej na temat konkretnych obszarów tematycznych oraz otwartego (udział wziąć mógł każdy wcześniej zarejestrowany uczestnik) wysłuchania publicznego. Wydarzenia dotyczyły obszarów tematycznych w podziale na które prowadzony jest cały proces tworzenia KRK i odbywały się w następującej kolejności:
    • 17 września – Świat, Europa i Polska,
    • 1 października – transformacja gospodarki,
    • 8 października – środowisko i zielona transformacja,
    • 15 października – nowe technologie,
    • 20 października – społeczeństwo i jakość życia.

 

  • 18 listopada – 23 grudnia  2021 – I runda badania delfickiego ­– w toku prac nad KRK została wykorzystana do oceny prawdopodobieństwa wystąpienia i siły wpływu światowych trendów na Polskę w perspektywie najbliższych 30 lat (do roku 2050). W ankiecie udział wzięła grupa ponad stu polskich naukowców reprezentujących wiele dyscyplin naukowych i posiadających w nich znaczące osiągnięcia. Na podstawie ich anonimowych opinii stworzona została syntetyczna ocena, która miała zasadniczy wpływ na wybór listy najważniejszych trendów rozwojowych dla Polski.

 

  • 11 – 22 lutego 2022 – II runda badania delfickiego – identyfikacja kluczowych z punktu widzenia rozwoju Polski trendów społeczno-gospodarczych oraz środowiskowych zachodzących w światowej i europejskiej przestrzeni.
     
  • 25 kwietnia i 16 maja 2022 badania fokusowe - dwa wydarzenia polegające na moderowanej dyskusji w grupach ekspertów z różnych dziedzin. Dyskusje na temat potencjalnych wyzwań rozwojowych dla Polski odbywały się w oparciu o wcześniejsze materiały o trendach. Dzięki uczestnictwu specjalistów z wielu dziedzin udało się zweryfikować opracowywane przez konsorcjum KRK materiały o trendach i wypracować punkt wyjścia dla dalszych prac nad wyzwaniami.

 

  • 6 i 13 czerwca 2022 – warsztaty eksperckie – wydarzenia przeprowadzone w formie prac warsztatowych z udziałem ekspertów z różnych dziedzin tematycznych. Ich celem była identyfikacja możliwych do podjęcia w ramach publicznych polityk rozwoju w odpowiedzi na zidentyfikowane wcześniej wyzwania rozwojowe Polski.

 

  • 21 – 22 czerwca 2022 – warsztaty samorządowe – przeprowadzone w formie prac warsztatowych dwudniowe wydarzenie, w którym udział wzięli przedstawiciele administracji samorządowej reprezentujący wszystkie województwa. Celem prac było przepracowanie stworzonej podczas wcześniejszych etapów listy wyzwań rozwojowych i wskazanie najistotniejszych z nich z administracyjnego punktu widzenia, a także wypracowanie rekomendacji dla potencjalnych działań będących odpowiedzią na wyzwania.

 

  • 27 lipca 2022 – warsztaty projektowe – wewnętrzne wydarzenie podczas którego zaangażowani w prace nad Koncepcją Rozwoju Kraju 2050 przedstawiciele konsorcjum projektowego pracowali nad Białą Księgą Wyzwań – raportem finalizującym prace nad etapem wyzwań i przedstawiającym ich wyniki.

 

  • maj – wrzesień 2022 – badanie Citizen Science – prowadzone z użyciem narzędzi internetowych badanie szerokiej grupy mieszkańców Polski na temat społeczno-ekonomicznych wyzwań rozwojowych polskich miast i wsi. Badanie polegało na przeprowadzeniu skutecznej kampanii angażującej mieszkańców różnych regionów Polski, którzy wspólnie z badaczami poszukiwali odpowiedzi na pytanie, jak powinna wyglądać Polska w przyszłości, jakie są nasze potrzeby, co chcielibyśmy zmienić, a także dowiedzieć się, co już zmienia się w dobrą stronę. Badanie po raz pierwszy w polskich warunkach zostało wykorzystane przy planowaniu rozwoju na poziomie krajowym.

 

  • 3 listopada 2022 – warsztaty dla osób młodych – przeprowadzone w formie warsztatowej wydarzenie skierowane do przedstawicieli kół naukowych związanych z tematyką planowania przestrzennego i strategicznego, z różnych polskich uczelni. Studenci biorący udział w pracach warsztatowych opracowywali podczas nich swoją własną wizję rozwoju Polski.

 

  • 17 listopada 2022 – warsztaty scenariuszowe (I runda) – pierwsze wydarzenie partycypacyjne w ramach kolejnego etapu prac nad Koncepcją Rozwoju Kraju 2050 – scenariuszami rozwoju Polski. Warsztaty miały na celu zidentyfikowanie zmian zachodzących w otoczeniu Polski (w Europie i na świecie) które w istotny sposób wpływać będą na rozwój kraju do 2050 roku. Wynikiem prac było opracowanie czterech scenariuszy rozwoju otoczenia Polski, które w dalszych pracach posłużyły budowie właściwych scenariuszy rozwoju kraju. W pracach udział wzięli przedstawiciele administracji rządowej, samorządów, biur planowania przestrzennego, biznesu i NGO.
     
  • 8 i 15 grudnia 2022 – warsztaty scenariuszowe (II runda) – dwa kolejne wydarzenia w ramach prac nad scenariuszami rozwoju kraju. Podczas nich, w oparciu o wypracowane na wcześniejszych warsztatach scenariusze rozwoju otoczenia Polski opracowano cztery alternatywne scenariusze rozwoju kraju. Podczas każdego z dwóch wydarzeń w ramach II rundy prac warsztatowych nad scenariuszami wypracowano po dwa scenariusze rozwoju kraju.  W warsztatach udział wzięły inne osoby, ale reprezentujące podobny przekrój instytucji co podczas prac nad scenariuszami otoczenia.

Rok 2023

26 kwietnia 2023 – pierwsze partycypacyjne warsztaty poświęcone przestrzeni w Koncepcji Rozwoju Kraju 2050.

Spotkanie było kontynuacją prowadzonych w MFiPR pracach nad Koncepcją Rozwoju Kraju 2050, w które od początku zaangażowani są eksperci różnych dziedzin i reprezentujący różnych interesariuszy procesów rozwoju.

Prace podzielone były na dwa bloki. Efektem pracy podczas pierwszej części warsztatów były listy kluczowych wyzwań rozwojowych w świetle każdego z czterech wypracowanych wcześniej scenariuszy rozwoju. Dla każdego scenariusza wypracowano 6 lub 7 wyzwań rozwojowych. Rezultatem pracy w drugiej części warsztatów były listy skutków przestrzennych do poszczególnych wyzwań.

W warsztatach udział wzięli w większości reprezentanci administracji rządowej, samorządów wojewódzkich oraz biur planowania przestrzennego.

Prace moderowane były przez przedstawicieli Instytutu Rozwoju Miasta i Regionów oraz Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego, z którymi MFiPR jest w konsorcjum wypracowującym KRK. Całość przyniosła bardzo ciekawe i wartościowe wyniki, które są będą solidnym wkładem do prac nad zawartością dokumentu. 

Rok 2024

20 maja 2024 r. - dokument został pozytywnie zaopiniowany przez Komitet Koordynacyjny do spraw Polityki Rozwoju. W związku z tym rozpoczynają się konsultacje projektu dokumentu.

Zachęcamy do zapoznania się z projektem Koncepcji Rozwoju Kraju 2050.

4 października 2024 r. - Raport z Konsultacji Społecznych projektu KRK 2050

Konsultacje społeczne projektu KRK2050

Latem trwały konsultacje społeczne projektu Koncepcji Rozwoju Kraju 2050. Konsultacje cieszyły się dużym zainteresowaniem – strona społeczna zgłosiła ponad 700 uwag, refleksji i propozycji nowych zapisów. Otrzymaliśmy także pochwały dla dokumentu. Za udział w konsultacjach i przesłane sugestie serdecznie dziękujemy.

Przez ostatni miesiąc – czyli od zakończenia konsultacji 6 września, analizowaliśmy z uwagą wszystkie zgłoszone postulaty i przygotowywaliśmy raport z konsultacji. Podczas Kongresu Polityki Miejskiej i Regionalnej, 8 października, cały proces będzie podsumowany.

Już dziś zapraszamy do zapoznania się z raportem z konsultacji oraz sposobem rozpatrzenia uwag.

Materiały

Raport z Konsultacji Społecznych projektu KRK 2050
Raport​_z​_Konsultacji​_Społecznych​_projektu​_KRK​_2050-web2.pdf 3.55MB

23 października 2024 r. - opinia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego

Na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego 23 października 2024 r. pozytywnie zaopiniowano Projekt Koncepcji Rozwoju Kraju 2050.

W kontekście przedstawionej w projekcie KRK2050 typologii ośrodków centralnych - Związek Województw RP zgłosił wniosek o przeprowadzenie dyskusji na temat typologii miast w przyszłych dokumentach systemu programowania rozwoju.

Typologii ośrodków centralnych

Aktualnie trwa analiza uwag zgłoszonych przez ministerstwa w uzgodnieniach międzyresortowych.

Do końca bieżącego roku dokument ma być przyjęty przez Radę Ministrów.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}