Wyniki naboru do Parterskiej Inicjatywy Miast 2024-2026
18.03.2024
Z 49 nadesłanych aplikacji wybraliśmy 29 uczestników - miast, stowarzyszeń i jednostek organizacyjnych gmin z całej Polski. W ciągu 2 lat będziemy wspólnie wypracowywać rozwiązania dla wyzwań, jakie stoją przed miastami. Chodzi o większą dostępność mieszkań, oszczędność energetyczną, a także wsparcie planowania przestrzennego i racjonalnego wykorzystania dostępnych zasobów.
Komisja, w skład której weszli przedstawiciele Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej i eksperci Banku Światowego (partner strategiczny projektu), zakończyła ocenę nadesłanych zgłoszeń do PIM 2024-2026.
Do udziału w nowej edycji PIM zgłosiło się łącznie 49 miast, stowarzyszeń, spółek miejskich i jednostek organizacyjnych gminy. Ostatecznie do udziału w projekcie zakwalifikowało się 29 podmiotów: 10 z nich będzie uczestniczyć w pracach sieci Miasto Efektywne Energetycznie, 10 w sieci Miasto Kompaktowe oraz 9 w sieci Miasto Dostępnych Mieszkań.
Wybrane projekty wyróżniały się przede wszystkim dużym zaangażowaniem i gotowością do działań na rzecz lokalnej społeczności. Zawierały także jasno określone potrzeby w kontekście całościowej zintegrowanej polityki rozwoju miasta i pomysły na wykorzystanie efektów pracy w projekcie.
Lista miast zakwalifikowanych do udziału w projekcie PIM3 2024-2026
Sieć Miasto Efektywne Energetycznie:
- Hrubieszów
- Konin
- Nasielsk
- Porozumienie Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego
- Rejowiec Fabryczny
- Rumia
- Rybnik
- Siemianowice Śląskie
- Sopot
- Stowarzyszenie Metropolia Warszawa
Sieć Miasto Kompaktowe:
- Dąbrowa Górnicza
- Gdynia
- Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia
- Leszno
- Łomianki
- Płock
- Stowarzyszenie Metropolia Krakowska
- Włocławek
- Zduńska Wola
- Zielona Góra
Sieć Miasto Dostępnych Mieszkań
- Bydgoszcz
- Cieszyn
- Jelenia Góra
- Kamienna Góra
- Olsztyn
- Serock
- Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Rumii
- Stargard
- Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Bielsku-Białej (wraz z TBS Bielsko-Biała)
W sieci transferu rozwiązań, Miasto Dostępnych Mieszkań, rolę lidera będzie pełnić miasto Żory. Miasta będą mogły skorzystać z doświadczeń Żor w kształtowania kompleksowej polityki mieszkaniowej gminy oraz rozwiązań w zakresie finansowania inwestycji mieszkaniowych.
Jednocześnie informujemy, że stworzono listę rezerwową dla każdej z sieci tematycznych. W przypadku rezygnacji miast wybranych w naborze, dana sieć tematyczna może zostać uzupełniona nowymi uczestnikami z listy rezerwowej.
Lista rezerwowa miast w projekcie PIM 2024-2026
Sieć Miasto Efektywne Energetycznie:
- Rzeszów
- Białostocki Obszar Funkcjonalny
- Łosice
- Połaniec
- Jastrzębie-Zdrój
Sieć Miasto Kompaktowe:
- Mińsk Mazowiecki
- Sokółka
Sieć Miasto Dostępnych Mieszkań
- Gdańsk
- Świdwin
- Grudziądz
Gratulujemy miastom, które zakwalifikowały się i liczymy na owocną współpracę! O szczegółach dotyczących rozpoczęcia projektu poinformujemy wybrane miasta wkrótce drogą mailową.
Materiały
Lista miast zakwalifikowanych do projektu PIM 2024-2026Lista_miast_zakwalifikowanych_do_PIM3.pdf 0.12MB