W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wysłuchanie publiczne odwrócone programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej

05.10.2021

Za nami kolejne spotkanie z cyklu wysłuchań odwróconych, które organizuje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w ramach prac nad programowaniem unijnej perspektywy finansowej 2021-2027. Dziś przedstawiliśmy modyfikacje w projekcie programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027 (FEPW). Wysłuchanie otworzył wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Żalek.

Na grafice napis: "Celem Programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027 jest przyspieszenie tempa rozwoju społeczno-gospodarczego wszystkich – teraz już sześciu – wschodnich województw." Po prawej zdjęcie wiceministra Jacka Żalka.

Nasze dzisiejsze spotkanie jest domknięciem przeprowadzonego 29 kwietnia wysłuchania publicznego, podczas którego mieliśmy możliwość wysłuchać Państwa postulatów i uwag, dotyczących  planowanej interwencji publicznej  w makroregionie Polski Wschodniej

– powiedział wiceminister Jacek Żalek.

Program Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027 to już trzecia edycja specjalnego, ponadregionalnego programu, który wzmacnia inwestycje programów regionalnych i sektorowych krajowych – a jego celem jest przyspieszenie tempa rozwoju społeczno-gospodarczego wszystkich – teraz już sześciu – wschodnich województw.

Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027 będzie służył zrównoważonemu terytorialnie rozwojowi całej Polski. Tym większa odpowiedzialność jego autorów. I tym bardziej jeszcze raz dziękuję za Państwa wkład w jego przygotowanie

– dodał Jacek Żalek.

W programie nadal będziemy finansować inwestycje w podstawową infrastrukturę makroregionu. Będziemy je realizować już w nowym kontekście – ze znacznie większym akcentem na poszanowanie środowiska naturalnego i klimatu, zgodnie z Europejskim Zielonym Ładem. Będziemy także wspierać konkurencyjność przedsiębiorstw wzmacniając gospodarkę makroregionu. Poprawimy także sytuację miast Polski Wschodniej, w szczególności tych borykających się z największymi problemami społeczno-gospodarczymi, aby i ich mieszkańcy mieli szansę na poprawę jakości życia i rozwój.

Kolejnym krokiem w pracach nad programem będzie uzgodnienie projektu z Komisją Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego. A po akceptacji Rady Ministrów, wynegocjowanie Programu z Komisją Europejską.

Wideo

{"register":{"columns":[]}}